İngiltere'ye karşı açtığı vize davasını kazandı

Vize talebi reddedilen ayakkabı boyacısı Metin Ali Kalkan, Ankara Anlaşması'na dayanarak açtığı davada, İngiliz mahkemesi tarafından haklı bulundu. Kalkan 500 sterlinlik sermayeyle Londra'da mesleğini sürdürecek

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Mersin'de 6 yıldır ayakkabı boyacılığı yapan ve abisi Londra'da yaşayan Metin Ali Kalkan, yaklaşık bir yıl önce vize almak için İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na başvurdu. Başvurusu reddedilen Kalkan, bir avukatlık bürosunun direktörü ve hukukçu Hakan Camuz ile irtibata geçerek Londra'da hukuki süreç başlattı. Yaklaşık 8 ay süren davanın ardından İngiliz mahkemesi, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin temelini oluşturan 1963 tarihli Ankara Anlaşması'na dayanarak Kalkan'ı haklı buldu ve 500 sterlinlik sermayeyle Londra'da mesleğine devam edebileceğine karar verdi. Hukukçu Camuz, basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamasında, "'Ayakkabı boyacısı bile başvuru yapıp AB üyesi ülkelerde yatırımcı olarak işyeri açabilir, hizmet alabilir ve para kazanabilir' demiştim. Daha sonra Türkiye'de ayakkabı boyacılığı yapan müvekkilim Metin Ali Kalkan ile tanıştım. Mesleğini söyleyince bu dava benim için çok sembolik hale geldi" diye konuştu.

'VİZE ZULMÜ SON BULSUN'
İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurusuna çok iyi hazırlandıklarını belirten Camuz, konsolosluğun Türklerin hevesini kırmak için çıtayı yüksek tuttuğunu savundu. Kalkan'ın vize başvurusunun reddedilmesinin ardından İngiltere'de dava açtıklarını anlatan Camuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mahkeme makamı davamızı haklı buldu. Konsolosluğun reddetme kararındaki gerekçelerin hiçbirini kabul etmedi. Çünkü saçma gerekçelerdi ve hukuken kabul edilebilir değildi. Ankara Anlaşması'nın Türk vatandaşlarına vermiş olduğu çok geniş haklar var. Hizmet satın alma ya da hizmet satma konusunda önlerinde hiçbir engel yok. Biz sembolik olarak bunu ispatlamak istedik. 500 sterlin serma- ye koyan ayakkabı boyacısı Metin Ali Kalkan'ı İngiltere'ye yatırımcı olarak getirdik. Müvekkilim için dava çok önemliydi, çünkü İngiltere'de para kazanmak istedi. Bu kararın İngiliz makamlarına örnek olmasını istiyorum. Türk vatandaşlarına yapılan vize zulmünün son bulmasını arzu ediyorum."

BOYAMA BEDELİ 4.5 STERLİN

Camuz, vize başvurusu ve mahkeme sürecinin yaklaşık 9 ay sürdüğünü dile getirerek, mahkemeye Kalkan'ın ayakkabı boyacılığı yaptığına dair fotoğrafları ve referans mektuplarını sunduklarını, hakimin de bunu kabul ettiğini kaydetti. İngiliz makamlarının Ankara Anlaşması'nın Türk vatandaşlarına verdiği hakları çok iyi bildiğine dikkati çeken Camuz, "Uygulamak istemiyorlar, heves kırıyorlar. Muhafazakâr Parti'nin göçmenlik politikaları çok sert, daha da sertleşiyor. Ama bunların çoğunun Ankara Anlaşması çerçevesi içinde Türk vatandaşlarına etkisi olacağını açıkçası sanmıyorum" ifadelerini kullandı. Bir aydır Londra'da olduğunu ve mesleğine devam ettiğini belirten Metin Ali Kalkan da dava sürecinde umudunu hiç kaybetmediğini söyledi. 34 yaşındaki Metin Ali Kalkan, ayakkabı boyama bedeli olarak 4.5 sterlin aldığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'ye karşı açtığı vize davasını kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN