İspanya meclisinde Katalanca gerginliği

Giriş Tarihi: 11.4.2013 20:30 Güncelleme Tarihi: 11.4.2013 20:32
İspanya meclisinde bugün Katalanca'nın kullanımından dolayı gerginlik yaşanırken, 3 Katalan milletvekili genel kurul salonundan çıkarıldı.

Tartışmaların kaynağı, İspanya Yüksek Mahkemesi'nin Katalonya bölgesindeki okullarda İspanyolca eğitim ve öğretimini garanti etmek için aldığı, "sınıfta 1 öğrenci dahi istese İspanyolca eğitim olacak" kararı oldu.

Katalonya özerk yönetiminde faaliyet gösteren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partisinden milletvekilleri Joan Tarda, Alfred Bosch ve Teresa Jorda, sabah ve öğleden sonraki meclis genel kurulundaki oturumlarda ayrı ayrı Katalanca konuşmakta ısrarcı olunca, Meclis Başkanı Jesus Posada ve Meclis Başkan Vekili Celia Villalobos tarafından genel kurul salonundan dışarıya atıldılar.

Jorda, mahkeme kararı ile paralellik kurduğunu savunarak, "ERC Katalanca konuşmak istiyor, tüm meclis bunu kabul etmek zorunda" şeklinde konuştu. Meclis Başkan Vekili Villalobos da "Eğer Katalanca konuşmaya devam ederseniz, meclis kürsüsünü terk etmek zorundasınız" diyerek, ERC milletvekilini dışarı çıkarttı. Genel kurul salonunda ERC milletvekilleri ile Villalobos arasındaki sözlü tartışmalarda, ERC milletvekilleri Yüksek Mahkeme'nin Katalanca diliyle ilgili kararını Katalanca konuşarak eleştirmek isterken, polemiğe girmekten kaçınan Meclis Başkan Vekili ise "Eğer mahkemenin kararı size göre uygun değilse, itiraz etmek için yasal yollarınız var. Ya İspanyolca konuşun ya da kürsüyü terk edin" cevabını verdi.

Bu arada Tarda'dan sonra kürsüye çıkan Bask bölgesindeki Amaiur Partisi'nden milletvekili Sabino Cuadra da genel kurul salonundan çıkartılan ERC milletvekillerine destek için Baskça konuştu. Ancak Meclis Başkanı Posada, "Sayın Cuadra, biraz önceki meseleyi tekrarlamaya mı çalışıyorsunuz bilmiyorum ama eğer İspanyolca konuşmazsanız sizi de genel kurul dışına çıkartmak zorunda kalacağım" deyince Amaiur milletvekili, "sadece ERC milletvekilleri ile dayanışma için konuşmasına Baskça başladığını" belirtip daha sonra sözlerine İspanyolca devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya meclisinde Katalanca gerginliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN