Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüm dansı

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Tehditleri ile uzun süredir dünyanın diken üstünde olmasına neden olan Kuzey Kore'nin her an füze testi yapabileceği öne sürüldü. Savaş söylentilerinden etkilenmeyen Kuzey Koreliler ise başkentte dans ederek kurucu liderlerini anıyor

ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını ve Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini açıklayan Kuzey Kore, gerilimi tırmandırıyor. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin her an füze denemesi yapabileceğini öne sürdü. Açıklamada Kuzey Kore ordusunun; Scud, orta menzilli Rodong ve kısa süre önce doğu sahiline taşıdığı füzelerle her an deneme yapabilecek durumda olduğunu belirtti. Orta menzilli füzenin Japonya'nın üzerinde geçecek şekilde 3 bin 500 kilometre menzile sahip olduğu belirtildi. Önceki gün başkent Tokyo'yu füze savunma sistemleri ile donatan Japonya, Kuzey Kore'den atılacak füzeleri vuracağını açıklamıştı. Güney Kore ve ABD güçleri de, Kuzey Kore'nin olası füze testine karşın alarm seviyesini "hayati tehdit" düzeyine çıkardı.

15 NİSAN HAZIRLIĞI
Öte yandan günlerdir dünyanın tetikte olmasına neden olan Kuzey Kore'de ise halk günlük yaşamına olağan şekilde devam ediyor. Başkent Pyongyang meydanları yoğun bir şekilde ülkenin en büyük tatiline hazırlanıyor. Kuzey Kore, 15 Nisan'da ülkenin kurucusu olarak kabul edilen ve şimdiki lider Kim Jong Un'un dedesi olan Kim Jong İl'in doğum gününü kutlayacak. Pyongyang meydanında toplanan yüzlerce kadın da 15 Nisan'da yapacakları dans gösterisinin provasını yaptı. Bazı Batı basını geleneksel kıyafetleri meydana dolduran kadınlar için "Yöneticileri savaş tehditleri savururken kadınlar da ölüm dansı yapıyor herhalde" yorumunu yaptı. Kuzey Kore'nin ayrıca 15 Nisan'da da çeşitli füze denemeleri yaparak gövde gösterisi yapmasına kesin gözü ile bakılıyor.

1-Çin'de
bazı seyahat acenteleri, güvenlik kaygısıyla Kuzey Kore turlarını iptal etti.

2-Güney
Kore'ye mart ayında düzenlenen siber saldırının arkasında Kuzey Kore hükümetinin olduğu bildirildi.

3-Japonya'nın
Yokohama kenti yetkilileri resmi Twitter hesaplarından yanlışlıkla "Kuzey Kore füze denemesine başladı" bilgisini geçti. Yanlış daha sonra düzeltildi.

4-1987'de
Güney Kore uçağında bomba patlatıp 115 kişinin ölümüne neden olan eski Kuzey Kore ajanı Kim Hyun-hee, son gelişmelerle ilgili "Yeni lider Kim Jong Un kendi ülkesinde otoritesini güçlendirmek için bu tehditleri savuruyor. Gerçek bir savaş başlatamaz" dedi. Bombalı saldırı sonrası Kim Hyunhee, sahte pasaportla Bahreyn'e kaçarken yakalanmıştı. Güney Kore'ye iade edildikten sonra da idam cezasına çarptırıldı. Ancak cezası daha sonra ömür boyu hapse çevrildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm dansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN