Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman Anayasa Mahkemesi'nden Türk gazeteci kararı

Giriş Tarihi: 12.4.2013 21:31 Güncelleme Tarihi: 12.4.2013 21:38
Alman Anayasa Mahkemesi, aşırı sağcı terör örgütü "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) davasında yeteri sayıda yabancı gazetecinin yer alması gerektiği kararını verdi.

Anayasa Mahkemesi, Sabah gazetesinin Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin basın mensupları için uyguladığı akreditasyon uygulamasına yaptığı itirazı değerlendirerek, uygulamanın anayasaya uygun olmadığına hükmetti.

Mahkeme, kurbanları arasında çok sayıda Türkün de bulunduğu ırkçı terör örgütü NSU davasında yeterli sayıda yabancı gazetecilerin yer alması gerektiği kararına vardı. 17 Nisan'da başlayacak olan davaya Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi başvuru sırasına göre medya kuruluşlarına yer vererek, Türk basın mensuplarına daimi yer vermemişti.

Münih mahkemesinin davayı takip edebilecek basın kuruluşları listesinde bazı yerel radyo ve tv'ler yer alırken, hem Türk basını hem de uluslararası basından temsilcilerin isimleri listeye alınmamıştı. Ülkedeki ırkçı saldırılarla ilgili ilk kez yapılacak davaya katılmak isteyen Türk ve uluslararası basının karara tepki göstermesinin ardından ülkede büyük tartışma yaşanmıştı.

Anayasa mahkemesinin kararının ardından Münih Eyalet mahkemesinin davayı takip edecek basın kuruluşları arasına Türk ve yabancı basın mensuplarını dahil etmesi zorunlu hale geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman Anayasa Mahkemesi'nden Türk gazeteci kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN