Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni kuş gribinin kaynağı kuş ve tavuk

Çin'de şu ana kadar 9 can alan yeni tür kuş gribinin kaynağı, yabani kuşlarla tavukların genetik karışımı... Virüs mutasyona uğradığı için de daha tehlikeli hal aldı

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Çin'de görülen H7N9 türü kuş gribinin kaynağının Doğu Asya'daki yabani kuşlar ile ülkenin doğusundaki tavukların genetik karışımı olduğu bildirildi. Çin Bilimler Akademisi Patojenik Mikrobiyoloji ve İmmunoloji Laboratuvarı, virüsü Güney Kore'den gelen yabani kuşlarda bulduklarını ve Yangzı Nehri Deltası'ndaki kuş gribi virüsü taşıyan ördek ile tavuklarla göç sırasında karıştığını kaydetti. Bilim adamları virüsün mutasyona uğramasından ötürü hayvanlara nazaran insanlara daha çok zarar verdiğini aktardı. Çin Vahşi Yaşam Koruma Derneği H7N9'un yayılmasını önlemek için göçmen kuşların rotasının izlendiğini belirtiyor. Ülke genelindeki tüm laboratuvarlara da virüsün örnekleri ulaştırıldı.

VAKA SAYISI 33'E YÜKSELDİ
Öte yandan Çin'de yeni kuş gribine yakalananların sayısı 33'e yükseldi. Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu, hastalığa yeni yakalananların dördünün Şanghay ve Ciangsu'dan, birinin ise Cıciang eyaletinden olduğunu açıkladı. Çin, resmi olarak H7N9 aşısının üretimi için projeyi başlattığını duyururken, aşının 7 ay içinde hazırlanmasının beklendiği de kaydedildi. Ülke genelinde mart sonundan itibaren 9 kişi, H7N9 virsünden ölmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni kuş gribinin kaynağı kuş ve tavuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN