Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tecrübesiz diktatörler

Babalarının öncelikli veliahtları olmadıkları halde devlet başkanlığını devralan Suriye lideri Esad ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, tecrübesiz ama otoriter politikalarıyla dünyayı savaşın eşiğine getiriyor

Giriş Tarihi: 13.4.2013
Dünya uzun süredir Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad ile muhalifleri arasındaki kanlı iç savaşa odaklanmışken Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong Un bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti. Şubattaki nükleer deneme ve ardından gelen savaş tehditleri nedeniyle başta ABD olmak üzere birçok ülke Kim Jong Un'un atacağı bir sonraki adımı endişe ile beklemeye başladı. Böylece Esad'ın ardından Kim Jong Un'un da bölgesel savaş başlatma riski yükseldi. ABD'nin saygın dergilerinden Foreign Policy de Esad ile Kim Jong Un'un geçmişlerinin ve şu anki politikalarının ne kadar benzediğini ele alan bir makaleye yer verdi. Beşar Esad, 2000'de babası Hafız Esad öldükten sonra devlet başkanı oldu. Aslında Hafız Esad'ın ardından yerine Beşar Esad'ın 1994'te ölen ağabeyi Basil'in geçmesi bekleniyordu. Kuzey Kore'de de baba Kim Jong İl'in ardından ağabey Kim Jong Nam'ın liderliğe geçeceği tahmin ediliyordu. Ancak Kim Jong Nam, sahte pasaportla Disney'e giderken yakalanınca bir anda babasının gözünden düştü ve koltuk Kim Jong Un'a kaldı.

DÜNYA UMUTLUYDU

Babalarından liderliği "tesadüfen" devralan Esad ve Kim Jong Un'un bir diğer benzerliği de yurtdışında eğitim almaları. Esad, eğitimini İngiltere'de yaparken Kuzey Kore lideri İsviçre'de okudu. Yabancı bir ülkede yetişmeleri nedeniyle devlet başkanı olduklarında dünya "diktatörleşmeyecekler" umuduna kapılmıştı. Ancak her ikisi de babalarında olan liderlik vasfına sahip değildi. Bu nedenle beklenenin aksine kendi güçlerini kanıtlamak için otoriter politikalar tercih ettiler. Suriye'deki savaşın Esad'ın tecrübesizliği ve otoriterleşmesi yüzünden başladığını hatırlatan Foreign Policy, "Kim Jong Un'un da tecrübesizliğinden dolayı bir savaş başlatması durumunda kaybedeceği kesin" yorumunda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tecrübesiz diktatörler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN