Türkiye'nin en iyi haber sitesi

57 bin kişi ameliyat sırası bekliyor

İspanya'nın Madrid özerk yönetiminde ameliyat olmayı bekleyen hasta sayısı 57 bin 722'ye ulaşırken, bunun bir rekor olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 14.4.2013 11:49
İspanya'da ekonomik krize karşı yapılan kesintilerden en fazla etkilenen sektörlerden birinin sağlık olması ve bundan dolayı çok sayıda protesto eylemi düzenlenmesinin, ameliyat sırasının uzamasında önemli bir etken olduğu ifade ediliyor.

Sadece geçen kasım ve aralık aylarında doktorların yaptıkları iş bırakma eylemlerinden dolayı programlanmış 6 bin 500 ameliyat ertelenmek zorunda kalırken, 50 bine yakın muayene de ileri tarihlere alınmıştı.

Madrid özerk yönetimi hükümeti, devlet hastanelerinde ameliyatların en geç 30 gün içinde yapılma sözünü verse de açıklanan son rakamlar bir hastanın ameliyat olmak için ortalama 75 gün beklediğini gösterdi.

Öte yandan Madrid özerk yönetim hükümetinin sağlık işlerinden sorumlu üyesi Javier Fernandez Lasquetty, İspanya genelinde bir hastanın ameliyat sırası bekleme ortalamasının 76 gün olduğunu belirterek, İspanya'nın diğer bölgelerine nazaran Madrid'deki sağlık sisteminin daha iyi durumda olduğunu savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
57 bin kişi ameliyat sırası bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN