Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mübarek muamması

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Mübarek'in yeniden mahkemeye çıkarıldığı dünkü duruşmada hâkim davadan çekildi, duruşma belirsiz bir tarihe ertelendi. Mübarek'in nerede tutulacağı da tartışma konusu

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Mısır'da 2011'de kendisine karşı düzenlenen halk ayaklanması sırasında göstericilerin ölüm emrini verdiği suçlamasıyla dün yeniden yargılanmaya başlayan devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in davasında hâkim Mustafa Hasan Abdullah çekildiğini açıkladı. Abdullah'ın davadan çekilmesiyle duruşma belirsiz bir tarihe ertelenirken, salonda avukatlar arasında tartışmalar yaşandı. Sadece beş dakika süren duruşma sonrasında mahkeme binası önünde toplanan çok sayıda Mübarek taraftarı, devrik lider lehine sloganlar attı. Mısır Başsavcılığı'nın mahkemede Mübarek aleyhine yeni deliller sunması bekleniyordu. Dünkü duruşmada Mübarek'le birlikte oğulları Alaa ve Cemal da hâkim karşısına çıkarıldı. Daha önceki duruşmaların aksine, Mübarek'in son derece neşeli ve zinde görünmesi dikkat çekerken, zaman zaman gülümseyerek etrafına el salladığı görüldü.

RAPOR İSTENECEK

Daha önce hakkında ömür boyu hapis cezası verildikten sonra üst mahkeme tarafından yeniden yargılanmasına hükmedilen Mübarek hakkındaki davanın muammaya dönüşmesi Mısır'da tepkilere neden olurken, devrik cumhurbaşkanının nerede tutulacağı da tartışma yarattı. Başsavcı Talat Abdullah, Mübarek'in cezaevine nakli için şu anda kaldığı Meadi Askeri Hastanesi'nden sağlık raporu istendiğini açıkladı. Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve dönemin İçişleri Bakanı Habib el Adli hakkında, halk ayaklanması sürecinde protestocuların öldürülmesinde birinci derecede rol almak suçlamasıyla geçtiğimiz yıl müebbet hapis cezası verilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mübarek muamması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN