Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bunalıma girdi Suriye'de muhalif savaşçı oldu

Giriş Tarihi: 15.4.2013

ABD'de askerdi. Kaza geçirince görevini bıraktı. Bunalıma girdi. Madde bağımlısı oldu. 2012'de Suriye'ye gitti. Muhaliflere katıldı. Ülkesine döndüğünde tutuklandı

Amerikalı Eric Harroun'un, 29 Mart günü Suriye'den dönüşünde ülkesi Amerika'ya ayak basar basmaz tutuklanmasına şaşırdığını sanmıyorum. Hıristiyanken Müslümanlığa geçen, sonra Suriye'de muhalif saflarda Beşar Esad güçlerine karşı savaşan Harroun'un, Amerika'nın terörist kabul ettiği El Nusra örgütüyle birlikte Suriye'de çarpışmasının nedeni neydi? Facebook sayfasında El Nusra ile fotoğraflarını yayınlayan Harroun; hem Lübnanlı Feyruz, hem de hayatını kaybeden rapçi Tupac hayranı, "ortaya karışık" bir karakter çizerek, izini süren FBI'nın kafasını yeterince karıştırmıştı. Babasına göreyse, eski asker olan "yüzde yüz Amerikalı" oğlu, "terörist taklidi" yaparak CIA'ya çalıştığını gizlemeye çalışıyordu. Harroun'un facebook sayfasında El Nusra için savaşırken ve elinde roket güdümlü el bombasını tutarken verdiği bu pozları görüyorsunuz. Gururla çektirdiği fotoğraflarında ve YouTube'a yüklediği görüntülerinde yer alan "eli silahlı" görüntüleri nedeniyle Türkiye üzerinden Washington'daki Uluslararası Dulles Havalimanı'na iner inmez tutuklandı. Yaşadığı Arizona eyaletinin Phoenix kent mahkemesinde, "ABD dışında kitle imha silahı" kullanmak suçundan hakim karşısına çıktı. Facebook'ta "Esad ölü ya da diri olmayan şekilde aranıyor" yazan ve kendisiyle iletişime geçen Foreign Policy dergisi ve Fox tv gazetecilerine kendisini "özgürlük savaşçısı" olarak tanıtan 30 yaşındaki bu genç kimdi?

ÖMER İSMİNİ ALDI
FBI'ya göre, Harroun Kasım 2012'de Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) katılmak üzere Türkiye'ye geldi. Ocakta sınırı geçerek ÖSO ile temasa geçti. ÖSO ve El Nusra'nın ortaklaşa rejim askerlerine karşı düzenlediği operasyonda eline tutuşturulan Rus yapımı iki tüfekle çarpıştı. Ancak daha sonra el Nusra Cephesi'ne geçti. FBI'ya anlattığına göre, El Nusra önceleri Harroun'un neden Suriye'de olduğunu anlamadı. Ona, "Amerikalı mahkum" muamelesi yaptı. Ancak Harroun, oraya savaşmaya geldiğine ikna ederek, El Nusra ile birlikte birkaç saldırıya katıldı. Harroun, buradaki macerelarını bir yandan facebook'taki "Eric Omar Harroun" sayfasında paylaşmaya devam etti, ki bu deneyimler arasında RPG tanksavarıyla bir rejim helikopterini yere indirmek yer alıyor. 10 kişiye ateş ettiğini söylüyor ama hiç kimseyi öldürmüş mü, bilmiyor. YouTube'a yüklediği iki görüntüdeyse Amerikalı genç, kamera karşısına geçerek İngilizce, "Beşar Esad, günlerin sayılı. Şimdi şansın varken kaç, yoksa öleceksin. Kaçsan da seni bulup öldüreceğiz. Şebiha'nı da yok edeceğiz" derken, yanındaki El Nusralı arkadaşları, kendisine katılan bu Amerikalıya takdir eden gözlerle bakıyor.

ASKERLİK SONRASI BUNALIMA GİRMİŞ
Hayatı didik didik edilen Harroun, 2000-2003 arasında Amerikan ordusuna hizmet etmiş. Trafik kazası geçirip beynine çelik plaka takıldığı için görevini bırakmış. Babası Darryl Harroun ise, oğlunun bu kazadan sonra bunalıma girdiğini söylüyor. Ailesinin "Arizona Jones" lakabı taktığı Harroun, bunalımlı yıllarında uyuşturucu madde ve alkol etkisi altında araba kullanırken yakalanmış. Oğlunun terörist rolü yapan bir CIA çalışanı olduğunu iddia eden babasının, "Herkes onun yüzde yüz Amerikalı olduğunu biliyor. Obama'nın finanse edeceği isyancılarla birlikte çalışıyordu" sözleriyse onun hikayesini daha da karmaşık bir hale getiriyor.

KARMAŞIK BİR KARAKTER
Facebook sayfasında El Nusra için savaştığını söyleyen Eric, en sevdiği oyunlar arasında bira bardaklarına ping pong topu atmaca ve Rus ruleti olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunalıma girdi Suriye'de muhalif savaşçı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN