Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oğluyla 7 yaşına geldiğinde tanıştı

'de, evlendikten iki ay sonra cezaevine giren genç baba, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) cezaevini ele geçirmesiyle özgürlüğüne ve hiç görmediği oğluna kavuştu.

Giriş Tarihi: 15.4.2013 13:09
Ülkede hemen her gün çatışma ve bombardımanlar devam ederken İdlib kentine bağlı Derkuş kasabasında yaşayan Neğmi ailesi ayrı bir heyecan yaşıyor. Cezaevinde 7,5 yıl kalan Salih Neğmi (27), 7 yaşına gelen oğlu Muhammed'le ilk kez kucaklaşabildi.
Cezaevinde geçirdiği yılları ve yaşadığı acıları anlatan genç baba Neğmi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düğününden iki ay sonra iftiraya uğrayarak hapse girdiğini söyledi.Hapiste işkence gördüğünü ve kendisine eziyet edildiğini iddia eden Neğmi, yaşadığı tüm acılara rağmen en büyük üzüntüsünün hamileliğini cezaevindeyken öğrendiği karısını geride bırakmak olduğunu kaydetti.

7,5 YIL SONRA GELEN ÖZGÜRLÜK

Her gününün ailesine kavuşma umuduyla geçtiğini ve bu nedenle yaşadığı işkencelere dayandığını, umudunu hiç kaybetmediğini vurgulayan Neğmi, şöyle konuştu:

"Her gün eşimin ve yüzünü görmediğim oğlumun hasretiyle yaşadım. Çoğu zaman hapiste bizlere ne ekmek ne de su verildi, aç uyuyorduk. Bütün bunlara rağmen hayatta kalmak, eşim ve çocuğuma kavuşmak için yaşama azmimi hiç kaybetmedim. 'deki olayların başlamasıyla dışarda yaşanan çatışmaları Derkuş'taki hapishaneden rahatlıkla duyabiliyordum. Bombardımanlar sırasında ailemin başına bir şey gelmemesi için her dakika dua ettim. Yaklaşık bir ay önce yeniden hapishanenin bulunduğu bölgede çatışmalar şiddetlendi. 5 gün boyunca sürekli çatışma seslerini dinledik. Ayrıca çatışmalarda hapishane de büyük zarar gördü, birçok kişi hayatını kaybetti. Çatışmanın ardından ÖSO, bin 500 kişinin bulunduğu hapishaneyi ele geçirdi. Bu sayede 7,5 yıl aradan sonra özgür kalabildim. Allah ÖSO'dan razı olsun."

Dışarı çıkmasının ardından hemen evinin bulunduğu bölgeye giderek yıllarca görmediği eşiyle kucaklaştığını, ardından da kendisini tanımayan 7 yaşındaki oğluna sarıldığını belirten Neğmi, hiçbir anında yanında olamadığı ve görüştüklerinde kendisini tanımayan oğlu Muhammed'in yeni yeni alışmaya ve "baba" demeye başladığını kaydetti.

Yıllarca yaşadığı hasretin acısını çıkartmaya çalıştığını dile getiren genç baba, "Hapiste her türlü işkenceyi ve eziyeti gördüm, ancak beni en çok kahreden hamile olduğunu cezaevindeyken öğrendiğim eşim ve doğumundan beri yanında olamadığım, kokusunu bile bilmediğim Muhammedim oldu. Şuan yıllar sonra kavuştuğum oğlumu bir an olsun yanımdan ayırmıyorum, kaybettiğimiz yılları telafi etmeye çalışıyorum. Ama geçen zaman geri gelmiyor. Bize bunları yaşatan Esed Allah'ından bulsun" diye konuştu.

Ülkesindeki olayların devam ettiğini bir süre önce evine isabet eden mermi izlerini göstererek anlatan Neğmi, bir an önce olayların bitmesini, ülkesine demokrasinin ve hürriyetin gelmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Salih Neğmi'nin eşi Hamida Neğmi (22) ise büyük sıkıntılar yaşadığını, oğlunu tek başına büyütmek zorunda kaldığını ve eşine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oğluyla 7 yaşına geldiğinde tanıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN