100 kişilik ölüm listesi

Giriş Tarihi: 16.4.2013 10:23 Güncelleme Tarihi: 16.4.2013 10:54

Neo-Naziler’in ele geçirilen yeni listede Türk politikacılar da var

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan esnaf ve 1 kadın polisi öldüren Neo-Nazi terör hücresi Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü'nün (NSU) Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde de örgütlendiği ve buradaki 100 kadar Türk ve Yahudi hedeflere saldırma planı içinde oldukları ortaya çıktı. Buna göre, NSU'nun saldıracağı kişiler arasında politikacılar, Türk esnaf ve işadamları da bulunuyor.

Alman polisi 2011 yılında NSU'nun kurulduğu Thüringen Eyaleti'nde on binlerce kişinin bulunduğu bir listeye ulaşmış ancak bu listenin "ölüm listesi" olmadığını açıklamıştı. Yetkililer, bu son 100 kişilik listenin ise "suikast listesi" olabileceği üzerinde duruyor. Listede şahıs isimlerinin dışında yine restoran ve Türk ve Yahudi derneklerin isimleri ve adresleri de bulunuyor. 2000-2007 yılları arasında Dortmund, Nürnberg, Hamburg, Münih, Rostock, Kassel ve Heilbronn'da cinayetler işleyen NSU terör hücresinin 2004 yılında Köln'e gelerek araştırmalarda bulunduğu belirtildi.

CİDDİYE ALMADILAR


Bir görgü tanığı o yıllarda, NSU davasının sanığı Beate Zschaepe ve intihar eden Uwe Böhnhardt ile görüştüklerini, her ikisinin de planlarından bahsettiğini, ancak o dönemler onları ciddiye almadığını söyledi.


İLK DURUŞMA 6 MAYIS'A ERTELENDİ


NSU hücresinin Münih Eyalet Mahkemesi'ndeki davası 6 Mayıs'a ertelendi. 12 Nisan'da Alman Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar gerekçe gösterildi. Yetkililer, gazeteciler için yeni bir akreditasyon uygulamasının gerekli olduğunu, organizasyonun davanın başlayacağı 17 Nisan'a (yarına) yetişemeyeceğini vurguladılar. Mahkemenin ertelenmesi ise kurban yakınlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 kişilik ölüm listesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN