İsrail'in Golan endişesi büyüyor

Giriş Tarihi: 16.4.2013 15:05

Golan Tepeleri, İsrail-Suriye sınırında. 1967’deki Altı Gün Savaşları sırasında İsrail, Golan’ı işgal etti, 1981’de ise tek taraflı olarak ilhak etti. Hafız Esad döneminden bu yana sorun olan Golan Tepeleri bugün İsrail için endişe kaynağı haline geldi.

Golan Tepeleri yakınlarında Suriyeli silahlı muhaliflerin oluşumu her geçen gün büyüyor. Esad ile düşman olan İsrail, bu oluşum nedeniyle, daha ciddi bir düşmanla karşı karşıya.

6 Mart'ta, Özgür Suriye Ordusuna bağlı bir grup Golan yakınlarında devriye gezen BM Barış Gücü askerlerini rehin aldı. Filipinli 21 askerle yapılan gövde gösterisi İsrail'i yeni hamlelere sevk etti.

İsrail zaten Esad sonrası Hizbullah veya onun tam zıttı olan muhalif oluşumlara karşı tetikteydi. Esad kimyasal silahlarını Hizbullah'a gönüllü olarak verebilir ya da bu silahlar Esad'dan sonra muhaliflerin eline geçebilirdi. İsrail'in felaket senaryosuna göre silah bu iki oluşumdan hangisinin eline geçerse geçsin, tetik kendisine çevrilecekti. Buna önlem olarak Şam'daki bir askeri tesisle, Lübnan'a füze taşıyan konvoy İsrail savaş uçakları tarafından bombalandı.

Lübnan sınırında kimyasal silah korkusu yaşayan İsrail, Mart ayından bu yana Suriye sınırındaki Golan Tepelerinde El Kaide endişesi duymaya başladı. Her iki sınırda da çok ciddi istihbarat çalışması ve askeri hazırlık için harekete geçti.

Edinilen son bilgilere göre Golan'daki muhalif oluşum İsrail için ciddi bir tehdit haline gelmeye başladı. İsrail'in iddiasına göre bu oluşum, Özgür Suriye Ordusundan ziyade bu markayı kullanan El Kaide üyeleri ve Selefi savaşçılar.

İsrail'in 2 yıldır devam eden yanı başındaki iç savaşa bakışı hep mesafeli olmuştu. Ancak sınırdaki olası bir tehdit dinamikleri şimdiden harekete geçirdi. Suriye Savunma Bakanlığının üst düzey yetkilisi Amos Gilad, kimyasal silahların halen Esad'ın elinde olduğunu bu nedenle sürekli ve kesin istihbarat çalışmalarına devam etmelerinin gerektiğini söyleyerek, İsrail'in sınırda teyakkuz halinde olduğunu doğruladı. Gilad ayrıca El Kaide tehdidine vurgu yaparak, "silahlar onların eline geçebilir" dedi.

İşte bu ihtimaller İsrail'i Esad ile muhalifler arasında bir seçim yapmaya zorladı. İsrail böyle bir durumda Esad'ın yanında durabilir. Amos Gilad yine de "bu ihtimaller İsrail'in Esad'ı yeğlemesi gerektiği anlamına gelmez. Unutmamak lazımdır ki o ''en kötünün aracısıdır'' diyerek İran'a dikkat çekti. İsrailli yetkili Suriye'de rejimin düşüşü konusunda ise tahminde bulundu, "bunun bir kaç hafta içinde gerçekleşeceğini söylemek yanlıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in Golan endişesi büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN