Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moskova mayısta kar bekliyor

Giriş Tarihi: 16.4.2013

Baharın henüz yüzünü tam olarak göstermediği Rusya'da 5-7 Mayıs arasında kar yağışı bekleniyor. İstatistiklere göre 15 yılda bir mayısta Moskova'ya kar yağıyor

Kuzey Yarımküre'ye geç de olsa bahar gelmeye başlarken, henüz baharın hiç uğramadığı İngiltere ve Rusya'da bilim adamları bu yılın neden diğerlerinden farklı olduğunu tartışıyor. Rusya'da yayımlanan Komsomolskaya Pravda gazetesi ilginç bir iddiayla iklim tartışmalarına katkıda bulundu. Gazetenin haberine göre; henüz netlik kazanmasa da 5-7 Mayıs arasında Rusya'nın başkenti Moskova'ya kar yağabilir. Ülkedeki meteorolojik veriler, 15 yılda bir mayıs ayında kar yağışı gerçekleştiğini gösteriyor. Özellikle Sibirya'ya yakın bölgelerin son 60 yılın en soğuk kışını geçirdiği Rusya'nın birçok kesiminde henüz tam anlamıyla bahar gelmiş değil. Meteorolojik kayıtlar, Rusya'da mart ayının şubat ayından daha soğuk geçtiğini ortaya koyarken, yaz mevsiminin de sıcak ve kurak geçeceği tahminleri yapılıyor. İngiltere de henüz bahara gerçek anlamda merhaba diyemeyen Kuzey Yarımküre ülkelerinden biri. Geçtiğimiz haftaya kadar kar yağışlarının devam ettiği ülkede, özellikle Galler ve İskoçya, son 70 yılın en soğuk bahar mevsimini yaşadı. Konuyla ilgili açıklama yapan bilim adamlarından, Reading Üniversitesi Meteoroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ed Hawkins, küresel ısınmanın yavaşladığını kaydetti. Hawkins "Küresel ısınma zaman zaman hızını yitirebiliyor. Bir dönem yavaşlarken, sonra yeniden hızlanabiliyor" ifadelerini kullandı.

YOKSA KÜRESEL SOĞUMA MI?
Batı Avrupa'daki hava durumunu takip edenler, küresel ısınma gerçeğine inanmakta zorluk çekiyor. Son 15 senenin istatistikleri de küresel hava sıcaklığının düşüşte olduğunu gösteriyor. Bilim insanları bu durum için şöyle diyor: "Küresel ısınmanın yavaşladığını söyleyebiliriz. Son 10 yılda fazla bir ısınma tespit edilmedi. Küresel ısınma nedeniyle her sene sıcaklığın artış göstermesini bekleyemeyiz; bu bazen yavaşlayan sonra tekrar hızlanabilen bir süreç."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moskova mayısta kar bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN