Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mübarek'e tahliye kararı

Mısır eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek hakkında, göstericileri öldürme emri vermekle suçlandığı davada salıverilme kararı çıktı. Ancak Mübarek diğer suçlamalardan ötürü hapiste kalacak

Giriş Tarihi: 16.4.2013
Mısır eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek hakkında, 2011'deki gösteriler sırasında protestocuların öldürülmesi emrini vermekle suçlandığı davada salıverme kararı çıktı. Ancak Mübarek'in, yolsuzluk suçlamasıyla açılan diğer davalar nedeniyle hapiste tutulmaya devam edeceği bildirildi. Borsada manüplasyon ve kara para aklamakla suçlanan Mübarek'in oğulları Alaa ve Cemal'in de tutukluğunun süreceği kaydedildi.

AVUKAT İTİRAZ ETTİ

12 Nisan 2011'de tutuklanan ve önce Şarm el Şeyh'te ardından da Kahire'de yargılanmayı bekleyen Mübarek'in avukatı Ferid El Dib, müvekkilinin yasal gözaltı sınırı olan 2 yılı zaten tamamlamış olduğu için serbest bırakılması gerektiğini savundu. Mahkeme heyetinin avukatı haklı bulması üzerine, devrik liderin salıverilmesine karar verildi. Geçtiğimiz yıl haziran ayında göstericilerin öldürülmesi emrini verdiği suçlamasıyla hakkında dava açılan 84 yaşındaki Hüsnü Mübarek'in yeniden yargılanması kararlaştırılmıştı. Cumartesi günü başlayan yeniden yargılama sırasında ise Mübarek'in davasına bakan hâkim Mustafa Hasan Abdullah'ın çekilmesiyle, mahkeme ileri bir tarihe ertelenmişti. Şu anda Kahire'nin güneyindeki bir askeri hastanede tutulan Mübarek'in normal bir hapishaneye nakledilmesi talepleri karşısında, başsavcılığın kapsamlı bir sağlık raporu hazırlattığı bildirildi. Mübarek hakkında dün verilen karar sırasında mahkeme salonuna basın mensupları kabul edilmedi. Mahkeme binası önünde ise çok sayıda Mübarek taraftarı toplanarak devrik lider lehine gösteri yaptı. Bazı karşıtlar da Mübarek ve yakın çevresindeki adamların idam edilmesi gerektiğini savunan pankartlar açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mübarek'e tahliye kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN