Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bombalar düdüklü tencereden çıktı

Dünyanın en eski spor etkinliği 117'nci Boston Maratonu'nda çöp kutusuna konan bombaların patlaması ABD'ye 12 yıl sonra İkiz Kuleler dehşeti yaşattı. İki ayrı patlayıcının imha edildiği bilgisi ise vali tarafından yalanlandı. İlk akla gelen El Kaide gibi terör örgütleri oldu ancak uzmanlar ve medya aşırı milliyetçi gruplardan şüpheleniyor. Vatanseverler Günü’nün önemine dikkat çekilerek bu grupların eski eylemleri örnek gösteriliyor

Giriş Tarihi: 17.4.2013
ABD, 11 Eylül 2001'deki İkiz Kuleler saldırılarının ardından en kanlı terör eyleminin şokunu yaşıyor. Massachusetts eyaletindeki Boston kentinde önceki gün düzenlenen Boston Maratonu'ndaki saldırıda ölenlerin sayısı bir kişi artarak 3'e yükseldi. 176 yaralıdan 17'sinin durumu kritik. Yaralı çocukların vücudundanr çivi ve metal parçaları çıkarıldığı bildirildi. 30'a yakın kişi de çifte patlama sırasında birçok uzvunu kaybetti. Ülkeyi sarsan patlamalar, 42 kilometrelik yarışın başlamasından dört saat sonra yani yerel saatle 14.50 (TSİ 21.50) sularında gerçekleşti. Bitiş çizgisine 30 metre uzaklıkta yaşanan iki patlama 10 saniye arayla ortalığı kan gölüne çevirdi. Çöp kutularına konan iki bombanın birbirinden 90 metre uzaklıkta patladığı açıklandı. Maratonu kazanan sporcuların, bitiş çizgisine ulaşmasından iki saat kadar sonra Boylston Caddesi'nin kuzey kısmında meydana gelen saldırıların ardından eylemin kimler tarafından ve neden gerçekleştirildiği soruları yanıtlanmayı bekledi. Dünyanın en saygın spor etkinliklerinden olan Boston Maratonu'nun kana bulayanların, ilk olarak 11 Eylül saldırılarındaki gibi yabancı terör örgütleri olduğu düşünüldü.ÜSTLENEN YOK
Ancak dün itibariyle olayı üstlenen bir örgüt olmadı. Pakistan'daki Taliban örgütünden "Saldırı bizim işimiz değil" açıklaması geldi. ABD'nin son zamanlarda Kuzey Kore ile yaşadığı gerginlik de saldırının ardından gündeme geldi. İlk olarak "esmer ya da koyu tenli, siyahlar giyen, sırt çantalı, aksanlı İngilizce konuşan, muhtemelen yabancı" olan bir şüphelinin arandığı açıklandı. ABD basını yaralı bir Suudi Arabistan vatandaşının hastanede sorgulandığını duyurdu. Ancak bir süre sonra bu gözaltının saldırıyla bağlantısının bulunmadığı açıklandı. Güvenlik birimleri bombalardaki parmak izlerinden saldırının arkasındakilere ulaşılabileceğini duyurdu. ABD medyası yoğun şekilde Vatanseverler Günü'nün kutladığı bir günde gerçekleştirilen saldırıların arkasındaki isimleri araştırmaya başladı. Saldırıların kaynağının aşırı milliyetçi ABD'liler olma ihtimaline vurgu yapıldı. Saldırılarda kullanılan bombaların ev yapımı ve gelişmiş teknoloji ile tasarlanmaması hatırlatıldı. Bu da aşırı milliyetçilerin daha önceki saldırılarda kullandıkları bomba türlerine benziyordu. Örneğin 1996'daki Atlanta Olimpiyatları sırasında kürtaj karşıtı militanların düzenlediği saldırıda 2 kişi ölmüşt��. Amerikan Devrim Savaşı'nın açılış savaşlarını anmak için gerçekleştirilen Vatanseverler Günü, her yıl aynı döneme denk geldiği için maratonla birlikte anılıyor. Aşırı milliyetçi hükümet karşıtı grupların böyle bir günü bilerek seçtiği söyleniyor. 1896'dan beri düzenlenen 117'nci Boston Maratonu dünyanın en eski maratonu unvanına sahip. Amerikan Futbol Ligi finali Super Bowl'un ardından ABD'deki en büyük ikinci spor etkinliği olarak biliniyor. 42 kilometrelik güzergâhtaki koşuya bu yıl ABD ve 90 ülkeden 23 binden fazla sporcu katıldı

İŞTE PATLAMANIN EN YAKIN GÖRÜNTÜSÜVERGİ KARŞITI GRUPLAR MI?

Vatanseverler Günü'ne ayrı bir önem veren aşırı milliyetçi gruplar, geçmişte de nisan aylarında birçok saldırı düzenlemişti. 1995'te Oklahoma'da 168 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı da aşırı milliyetçiler düzenlemişti. 15 Nisan'ın vergilerin yatırılmasının son günü olduğunu hatırlatan New York Times gazetesi ise vergi karşıtı grupları şüpheli listesine aldı. Bir diğer ihtimaller arasında 2013'ün eski ABD Başkanı Kennedy'nin Dallas kentinde öldürülmesinin 50'nci yılı olmasıydı. Kennedy suikastine atfen başkan Obama'ya bir gözdağı verilmek istendiği söylendi. Patlamaların Kennedy Kütüphanesi'nin çok yakınında gerçekleşmesi de bu ihtimali güçlendirdi. Taliban Boston'daki saldırıyla hiçbir bağlantısının olmadığını öne sürdü.

OBAMA: ONLARI BULUP ADALET ÖNÜNE GETİRECEĞİZ
ABD Başkanı Barack Obama, düzenlediği basın toplantısında, olayla ilgili ilk kez "terör" ifadesini kullandı. Obama, "Bombalar masum sivilleri hedef almak için kullanıldığı zaman bu bir terörist eylemdir. Şu anda bilmediğimiz, bu eylemi gerçekleştirenlerin kim olduğu ve bunu yapma nedenlerini, iç veya dış bir terörist örgüt tarafından planlı mı yapıldığı, yoksa art niyetli bireysel eylem mi olduğu" dedi. "Ama bulacağız, vatandaşlarımıza kimin zarar verdiğini bulacağız ve onları adalet önüne getireceğiz" diyen Obama Amerikalıların kendilerinin dehşete düşürülmeye çalışılmasına karşı çıktığını söyledi. ABD başkanı, bunun en güzel örneğinin saldırının hemen ardından ortaya çıkan kahramanlık, yardım ve şefkat hikayeleriyle görüldüğünü ifade etti. Obama, herkesin yaralılara yardım etmek için seferler olduğunu anımsatarak, "Kim olduğumuzu, Amerika'nın ne olduğunu, düşmana nasıl cevap verdiğini bilmek istiyorsanız, işte bu, özveri ve merhamet" dedi. Ülkenin güvenliği için tedbirler alınması talimatını verdiğini belirten Obama, vatandaşlardan da şüpheli bir şeyler gördüklerinde haber vermelerini istedi. Öte yandan, Beyaz Saray ve devlet kurumlarında olaylar nedeniyle bayraklar yarıya indirildi.

BABASINA DOĞRU KOŞARKEN CAN VERDİ
ABD'de önceki gün Boston Maratonu'nda meydana gelen patlamaların ardından iki hayat hikâyesi ön plana çıktı. Biri saldırının en küçük kurbanı olan 8 yaşındaki Martin Richard'dı. Annesi Denise ve kız kardeşiyle maratonu izlemeye gelen Martin, babasının finişe yaklaşmasıyla annesinin yanından ayrılarak babasına doğru koştu. Ancak babasının henüz yarışı bitirmediğini gören Martin, bir hışımla geri ailesinin yanına koştu. İşte bomba da o dakika patladı. Küçük Martin hayatını kaybederken annesi de kafasından çok ağır yaralandı. 6 yaşındakı kız kardeşinin ise bacağının koptuğu bildirildi. Martin'in babasının durumu hakkında ise bilgi verilmedi. Maratonda ölen diğer iki kişiden birinin 20'li yaşlarında bir kadın olduğu belirtilirken üçüncü kurban hakkında açıklama yapılmadı.

50 KİŞİYİ KURTARAN BİR KAHRAMAN
Her büyük faciada da olduğu gibi Boston'da bir kahraman umut ışığı yarattı. 52 yaşına kadar birçok acı yaşayan Carlos Arredondo'nun büyük oğlu Lance Corporal Alexander Arredondo, 9 yıl önce henüz 20 yaşındayken savaşta hayatını kaybetti. İkinci oğlu Brian (24) ise uyuşturucu bağımlılığından kurtulamayıp 2010'da intihar etti. Oğullarının ölümüyle depresyona giren ve minibüsünde intihara kalkan Arredondo, mucize eseri kurtarıldı. Hayata döndükten sonra savaş karşıtı eylemci olan Arredondo, önceki günkü maratona da oğlu adına yarışan bir sporcuyu izlemek için gitmişti. Arredondo, bazı yaralıları sırtında taşıyarak, bazılarının ise kanamalarına bastırarak 50 kişinin yaşama dönmesini sağladı. Arredondo, "kovboy şapkalı kahraman" olarak ilan edildi.

BOMBALAR DÜDÜKLÜ TENCERELERDE
Saldırılarda kullanılan patlayıcıların düdüklü tencerelere konulduğu belirtildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, saldırganların bomba yapmak için 6 litrelik düdüklü tencere kullandıklarını söyledi. Patlayıcı madde doldurulan düdüklü tencerelerin, daha sonra içlerinde metal parçaları ve çivi bulunan siyah spor çantalar içine yerleştirildikleri belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombalar düdüklü tencereden çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN