At eti skandalı en çok Fransa'yı vurdu

Giriş Tarihi: 17.4.2013 17:38 Güncelleme Tarihi: 17.4.2013 17:42

At eti skandalının ortaya çıkmasından sonra Avrupa Komisyonu tarafından AB ülkelerinde satılan etlerde yapılan incelemeler tamamlandı.

Komisyon tarafından açıklanan raporda at eti skandalından en çok etkilenen ülkenin Fransa olduğu belirtildi. Raporda, Avrupa'da incelemesi tamamlanan 4 bin 144 ürünün 193'ünde at etine rastlandığı belirtilirken Fransa'da 353 üründen 47'sinde at eti olduğu vurgulandı.

Fransa'yı, incelemesi tamamlanan 288 üründen yüzde 12,5'inde at etine rastlanan Yunanistan takip ederken, skandaldan en çok etkilenen üçüncü ülke ise incelenen ürünlerin yüzde 10'un da at eti bulunan Letonya oldu. İncelemelerde en dikkat çeken sonuç ise İngiltere ve İrlanda'da yaşandı. Ocak ayı ortalarında skandalın ortaya çıktığı ülkelerde incelemesi tamamlanan etlerin hiçbirinde at etine rastlanmadı.

Fransa Rekabet ve Tüketim Genel Müdürlüğü ile Gıda Genel Müdürlüğü Veteriner Hizmetleri tarafından Fransa'nın 46 bölgesinde yapılan incelemede ise 153 paket gıdanın 17'sinde at eti bulunduğu ifade edildi. Taze etlerde yapılan incelemede ise yüzde 15'lik oranla at etine rastlandığı kaydedildi.

Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici Politikalarından Sorumlu Üye Tonio Borg konuyla ilgili yaptığı açıklamada gelecekteki riskleri azaltmak adına yeni önlemler alınmasını üye ülkelere önereceğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
At eti skandalı en çok Fransa'yı vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN