İran 7.8'le sarsıldı olan Pakistan'a oldu

İran'ın Pakistan sınırında meydana gelen 7.8'lik deprem, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde de hissedildi. Mucize eseri İran'da can kaybı olmadı. Pakistan'da ise en az 34 kişi yaşamını yitirdi. Yüzlerce ev yıkıldı

Giriş Tarihi: 17.4.2013
İran'ın güneydoğusu dün 7.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Deprem 1500 kilometre uzaklıktaki Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi başta olmak üzere Dubai'ye kadar tüm bölgeyi etkiledi. İlk bilgilere göre İran'da ölen olmadığı, 27 kişinin yaralandığı bildirilirken, Pakistan'da ise 34 kişi yaşamını yitirdi.

İRAN'DA DURUM
Merkez üssü İran'ın Saveran bölgesi olan deprem yerel saatle 15.14'te meydana geldi. Deprem başkent Tahran'da hissedilmedi, ancak sarsıntının olduğu bölgelerle iletişim kurulamadı. İran Deprem Araştırmaları Enstitüsü ülkenin son 40 yılın en şiddetli depremini yaşadığını açıkladı. İlk bilgiler İran'da 46 kişinin öldüdüğü yönündeydi. Ancak İran'ın Sistan Belucistan eyaleti Afet ve Acil Durum Başkanı Feriborz Raşid yardım ekiplerinin deprem bölgesine sevkedildiğini, durumun kontrol altında olduğunu belirterek "Depremde can kaybı yaşanmadı"dedi. İran devlet televizyonu IRINN de ölen olmadığını 27 kişinin yaralandığını duyurdu. Yetkililer can kaybı yaşanmamasını depremin merkez üssü Sareva'nın yerleşim bölgesi olmamasına bağlıyor.

PAKİSTAN'DA DURUM

Deprem Pakistan'da ise can kaybına ve ağır hasara yol açtı, Televizyon kanalları, ülkenin güneybatısındaki İran sınırına yakın Muşkil kentinde yaklaşık bin 200 apartmanın yıkıldığını belirtti. Belucistan'ın Pakistan'ın tarafında 34 kişi yaşamını yitirirken, 60 kişi de yaralandı. Sarsıntının Belucistan'ın Mashel, Çaği ve Vasluk bölgelerinde ağır hasara neden olduğu, bu bölgelerde yüzlerce ev ve dükkânın yıkıldığı, binlerce binada ise hasar oluştuğu gelen haberler arasında. Depremin çok büyük bir alanda hissedildiği, ancak coğrafi yapısı çöl ve dağlardan oluşan bölgede nüfus yoğunluğunun az olduğu bildirildi. Uzmanlar bu büyüklükteki depremlerin dünya çapında yılda iki kez meydana geldiğini belirtiyor.

YENİ DELHİ VE KÖRFEZ

Depremin Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn,Pakistan ve bin 500 kilometre uzaklıktaki Yeni Delhi'de hissedildiği, insanların binaları boşalttığı bildirildi. Tahliye edilenler arasında Dubai'de bulunan, 828 metre uzunluğundaki dünyanın en yüksek binası Burj Halife'nin de olduğu belirtildi. Abu Dabi, Karaçi, İslamabad ve Yeni Delhi'de insanların paniklemiş şekilde sokaklara indiği bildirildi. Suudi Arabistanlı yetkililer, depremin ülkenin doğusundaki El-Hubar ve Ed-Dammam kentlerinde hissedildiğini belirtti. 9 Nisan'da İran'ın tek nükleer santralinin bulunduğu Basra Körfezi kıyısındaki Buşeir bölgesini vuran 6.3 büyüklüğündeki deprem, 37 kişinin ölümüne ve 850 kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Gül: Türkiye yardıma hazır
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, deprem nedeniyle İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'ye mesaj gönderdi. Gül mesajında ihtiyaç duyulması halinde Türkiye'nin yardıma hazır olduğunu bildirdi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'yi telefonla aradı. Salihi'nin yardım teklifi için Davutoğlu'na teşekkür ettiği bildirildi.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı, İran'ın yaşanan deprem nedeniyle uluslararası çağrı yapması durumunda, ekiplerin bölgeye gönderileceğini bildirdi. Van ve Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlikleri ile Sağlık Bakanlığı UMKE ve Türk Kızılayı ekipleri hazırlandı. Türk Kızılayı'ın yardım malzemeleri TIR'lara yüklendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran 7.8'le sarsıldı olan Pakistan'a oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN