Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maratona katılan Türkler: Kurtulmamız tam bir mucize

Giriş Tarihi: 17.4.2013
ABD'de Uluslararası Boston Maratonu'nun tamamlanmasına yaklaşık 30 metre kala yaşanan ve 3 kişinin öldüğü, 140 kişinin yaralandığı patlamadan, maratona katılan 3 Türk vatandaşı yara almadan kurtuldu.

MS HASTALARI İÇİN KOŞTU

22 yıldır ABD'de yaşayan Sadık Tokgöz, borsa ve finans danışmanı olarak çalışıyor. Tokgöz, "Çok acı ve üzücü bir olay. Patlama olduğu sırada ben civardaki bir oteldeydim. MS hastalarına bağış toplayan bir topluluk yararına koştum. Ben finiş çizgisini geçtikten 2 saat sonra patlama oldu. Bizim koşu grubumuz 70 kişiydi. Otelde, koşuyu bitirmeyen arkadaşlarımızı bekledik. Herkes endişeyle bekledi. Çünkü maratoncuların üzerinde cep telefonu olmadığı için kendilerinden haber alamıyorduk. Ben olay yerine gitmek istemedim. Metroyu kapattılar. Otelde bomba ekipleri inceleme yaptı" dedi. 17 kez Boston Maratonu'nu koştuğunu belirten Tokgöz, "17'nci koşuyu böyle acı bir hatırayla kapattım. İçimizde zor kapanacak bir yara açıldı. Önümüzdeki yıl maratona yine katılacağım" diye konuştu. 14 yıldır ABD'de yaşayan Rasim Musal, Teksas State Üniversitesi'nde öğretim üyesi. İstatiksel uygulamalar üzerine çalışan Musal, Teksas'tan maratona katılmak için Boston'a gelmiş. Maraton koşmayı hayatının bir parçası olarak gördüğünü belirten Musal, 11 kez maraton koştuğunu söyledi. Boston Maratonu'nda 4'üncü kez katıldığını belirten Musal, patlamada arkadaşlarıyla birlikte yaklaşık 500 metre uzaklıktaki otelinde olduğunu anlattı. Musal, "Finişi geçtikten 1.5 saat sonra patlama oldu. Bizi sarsmayan iki patlama meydana geldi. Sonra da dakikalarca ambulans sesleri gitti geldi. FBI ve güvenlik görevlileri hemen etrafta dolaştı. Yollar kapatıldı, otellere girişçıkış durduruldu" dedi.

ÇOK ŞİDDETLİYDİ
Radyospor'a konuşan Seyhan Civanlar ise Türkiye'den gidip maratona katıldığını söyledi. Civanlar, "4 saatte tam bitiş çizgisindeydim. Çizgiyi geçtikten sonra bir patlama sesi duydum. Maratonu bitirdikten sonra tam sol tarafımda patladı. Ne olduğunu anlamadım. Çok şiddetliydi. Döndüm baktım bir patlama daha oldu. Sesler, haykıranlar. Polisler bizi hemen o bölgeden uzaklaştırdılar. Akın akın insanlar finişe gelmeye devam ediyordu. Toplam katılım maratona 29 bin kişi civarındaydı. Tüm maratoncuların koşmak istediği bir maraton. Finişi geçtikten sonra 10 bin kişi de bitiremedi maratonu bomba patladığı için. Yola sıçrayan bomba parçaları ile birçok sporcu yaralandı. Bekleyenler vardı. Sporcuların aileleri bekliyordu. Benim ailem oradaydı. Eşim ve oğlum mucize biçimde kurtuldu. Tam binanın altındaydılar. Finişe gelir gelmez gelmez o binanın altından ayrıldılar beni bulmak için ve ardından patlama gerçekleşti. Ucuz kurtuldular. Spor adına yaralananlar ölenler için çok üzgünüm" dedi.

TÜRK LİDERLERDEN BEYAZ SARAY'A TAZİYE MESAJI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Obama'ya taziye mesajı gönderdi. Gül, "Sayın Başkan, değerli dostum" hitabıyla başladığı mesajında "Failleri ve gerekçesi ne olursa olsun masum insanların hayatına kasteden bu hain saldırıyı Türk halkı ve şahsım adına şiddetle lanetliyorum. Acınızı yüreğimizde derinden hissediyoruz" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan: Bu eylemi şiddetle kınıyor ve acınızı yürekten paylaşıyoruz. Türkiye, bu kederli günde, ABD'nin yanındadır. Siz değerli dostuma, bu trajik saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm ABD halkına, milletim, hükümetim ve şahsım adına en samimi taziyelerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.
Kılıçdaroğlu: CHP adına, dün Boston'da gerçekleşen korkak saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve ailelerine başsağlığı, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bu korkunç olayı şiddetle kınıyor ve bu zor anınızda sizinle dayanışma içerisinde olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maratona katılan Türkler: Kurtulmamız tam bir mucize
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN