Bir devir böyle bitti

Soğuk Savaş'ın bitmesinde önemli rol oynayan, İngiltere'nin ilk ve tek kadın başbakanı Demir Leydi Margaret Thatcher düzenlenen görkemli cenaze töreniyle uğurlandı. Ancak muhalifleri bu kez de 10 milyon sterlinlik törene isyan etti

Giriş Tarihi: 18.4.2013
Geçirdiği felç sonrası 8 Nisan'da 87 yaşında hayatını kaybeden İngiltere'nin ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcher, 250 bin kişinin katıldığı görkemli bir törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törende Kraliçe 2'nci Elizabeth ile mevcut Başbakan David Cameron ve hayattaki 11 eski İngiltere başbakanı hazır bulundu. Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ve eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin de bulunduğu 170 ülkeden 2 bin 300 temsilci de törene katılırken Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik temsil etti. Thatcher'ın 1982 yılında savaşa girdiği Arjantin'in İngiltere nezdindeki Büyükelçisi Alicia Castro ise cenaze töreni davetini reddetti. Törenin gerçekleştirildiği Londra St. Paul Katedrali'ne Parlamento Binası'ndan Kraliyet Topçu Birliği'ne bağlı askerlerin eşlik ettiği 1 buçuk ton ağırlığındaki top arabasıyla sabah saatlerinde getirilen Thatcher'ın naaşına yol boyunca sevgi gösterisinde bulunuldu.

KÜLLERİ EŞİNİN YANINA

Thatcher karşıtları ise eski başbakanın ülkeyi ikiye bölen mirasını ve cenaze masrafları için harcanan 10 milyon sterlini (27 milyon TL) eleştirdi. Margaret Thatcher'ın tabutu üzerindeki beyaz güller ve çocukları Carol ile Mark Thatcher'ın "Sevgili annemiz, her zaman kalbimizde olacaksın" notu dikkat çekti. 700 askerin ve 4 bin polisin güvenliği sağladığı cenaze töreni yaklaşık 50 yıldır hiçbir İngiliz başbakanına bahşedilmemiş bir onur olarak değerlendiriliyor. Cenaze töreni sırasında, tarihi saat kulesi Big Ben'in çanı susturuldu. Başbakanlık ve resmi kurumlardaki Birleşik Krallık bayrakları ise yarıya indirildi. Katedralde yaklaşık 1 saat süren törenin ardından ise sadece aile ve yakınlarının katıldığı özel bir törenle Thatcher'ın naaşının yakılarak, küllerinin 2003 yılında vefat eden eşi Denis Thatcher'ın küllerinin de bulunduğu Chelsea Kraliyet Hastanesi'ndeki anıta konulması bekleniyor.

DEMİR LEYDİ, SOVYETLER'İN ARMAĞANI
Muhafazakâr Partili Margaret Thatcher, 1979-1990 yıllarında üç dönem üst üste başbakanlık yaptı. Serbest pazar ile özelleştirmeye verdiği destek ile dönemine damgasını vuran Thatcher, özellikle ülkesinin kuzeyindeki bazı şehirlere yönelik uyguladığı kesinti ve vergi artışı politikalarıyla tepki çekti. Thatcher'ın vefatının ardından muhalifleri, "cadı öldü" şeklinde partiler düzenledi. Thatcher'ın kendisi ile özdeşleşen "Demir Leydi" lakabını ise ilk kez Sovyetler Birliği'nden bir gazeteci kullanmıştı. Demir Leydi'nin cenaze törenine eşi Samantha Cameron ile katılan Başabakan David Cameron (solda), İncil'den kesitler okudu.

KRALİÇE'DEN 48 YIL SONRA BİR İLK
Kraliçe 2'nci Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip'in de Demir Leydi'nin cenaze töreninde hazır bulundu. Kraliçe, en son 1965'te ülkenin eski başbakanı Winston Churchill'in cenaze törenine katılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir devir böyle bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN