Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir gecede 21 idam

Irak'ta 21 kişinin idamıyla 2013'te idam edilenlerin sayısı 50'ye ulaştı. Uluslararası Af Örgütü, Irak'ın idam sayısında en çok artış görülen ülke olduğunu açıkladı

Giriş Tarihi: 18.4.2013
Irak'ta önceki gece 21 kişinin idam edildiği bildirildi. Irak Adalet Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre; terör ve insan kaçırma eylemlerine karışma, suikast ve bombalı araçlarla saldırı düzenleme gibi suçlardan hüküm giyen 21 kişi hakkında verilen idam kararı önceki gece infaz edildi. Irak'ın yarı resmi televizyonu el-Irakiyye kanalının haberine göre; bakanlık kaynakları, haklarındaki hükümlerin kesinleşmesinin ardından idam kararlarının uygulandığını belirtti.

5'İ MALİKİ SUİKASTÇISI

Adalet Bakanı Hasan eş-Şimmeri, mahkûmların 5'inin Başbakan Nuri Maliki'ye suikast girişimi nedeniyle idam edildiğini bildirdi. Irak'ta 21 kişinin daha idam edilmesiyle 2013 yılında idam edilenlerin sayısı 50'ye ulaştı. Uluslararası Af Örgütü, 2012 idam cezası raporunda Irak'ın dünyada idam edilenlerin sayısında en çok artış görülen ülke olduğunu açıkladı. Raporda, Irak'ta geçen yıl 129 mahkûmun idam edildiği bildirildi. Irak'ta 2005'den bu yana, aralarında devrik lider Saddam Hüseyin ve bazı kurmaylarının da bulunduğu 447'den fazla kişi idam edildi. İdam kararlarının durdurulmasına yönelik uluslararası taleplere rağmen Irak Adalet Bakanı Hasan eş-Şimmeri, "İdam cezalarının infazına devam edeceğiz" açıklaması yapmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir gecede 21 idam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN