'Dünyanın öbür ucuna gitseler de bulacağız'

Giriş Tarihi: 18.4.2013

ABD'de, 3 kişinin ölümüne 180 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırıların yankısı sürüyor. FBI, "Teröristleri dünyanın sonuna kadar arayıp bulacağız" açıklamasını yaptı

ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Boston kenti, pazartesi günü düzenlenen maraton saldırısının ardından normale dönmeye çalışıyor. Tarihi Boston Maratonu'nun bitiş çizgisi yakında düzenlenen iki bombalı saldırıda ölen 3 kişinin de kimliği belli oldu. En küçük kurban olan 8 yaşındaki Martin Richards ile birlikte hayatını kaybeden diğer kişinin 29 yaşındaki restoran işletmecisi Krystle Campbell olduğu açıklandı. Üçüncü kurbanın da Boston Üniversitesi mezunu Çinli bir kadın olduğu belirtildi. Resmi kaynaklar kurbanın kimliğini açıklamasa da ABD ve Çin basını Lu Lingzi ismini duyurdu.

KARDEŞİNİN DE BACAĞI KESİLDİ

Saldırıda yaralanan 180 kişinin yaş aralığının 2 ile 71 arasında değiştiği belirtildi. Sağlık durumu kritik olan 24 kişiden ikisi en küçük kurban Martin Richards'ın annesi Denise ve 6 yaşındaki kız kardeşi. ABD basını bir bacağı kesilen küçük kız Jane'nin diğer bacağının da kesilme ihtimalinin yüksek olduğunu yazdı. 23 binden fazla sporcunun katıldığı Boston Maratonu'nun yapıldığı bölgeler de trafiğe açılmaya başlandı. Ancak, Boylston Caddesi, incelemeler devam ettiği için hâlâ trafiğe açılmadı.OBAMA ALARMI VERİLDİ

Saldırıyı gerçekleştiren teröristleri dünyanın sonuna kadar arayıp bulacaklarını söyleyen ABD Başkanı Barack Obama, bugün Boston kentini ziyaret edecek. Obama ziyareti sırasında saldırıda hayatını kaybedenler ve yaralananlar için düzenlenecek dinlerarası anma törenine katılıp bir konuşma yapacak. Obama'nın ziyareti nedeniyle kentteki güvenlik önlemleri de artırıldı. Bölgede bulunan yoğun frekans bozucu cihazlar nedeniyle, telefon görüşmeleri sağlıklı yapılamazken, sürücülerin çok sık kullandığı yol bulma (GPS) cihazları da düzgün çalışmadı. Öte yandan, Obama'nın ziyareti öncesinde Boston'daki federal mahkeme binası ve bir hastanede bomba olduğu yönünde yapılan ihbarlar, maratondaki saldırıların ardından kentte yaşanan tedirginliği artırdı. İhbarlar, asılsız çıktı. 500 binden fazla kişinin canlı izlediği Boston Maratonu'nda iki bombanın arkasında kimlerin olduğu ise hâlâ en büyük soru işareti. İçlerinde metal parçalarla birlikte çivi bulunan ve siyah renkteki spor çantaların içine yerleştirilen bombalar için hâlâ hiçbir şüphelinin tutuklanmadığını duyuran Federal Soruşturma Bürosu (FBI) "Teröristler dünyanın öbür ucuna gitseler bile bulacağız" açıklamasını yaptı. 6 litrelik düdüklü tencerelerle hazırlanan bombaların genellikle Afganistan, Hindistan, Nepal ve Pakistan'da kullanıldığı söyleniyor. Ancak El Kaide başta olmak üzere hiçbir yabancı örgüt eylemi üstlenmedi.

FBI ÜSSÜNDE İNCELENİYOR

Bomba kalıntıları ise FBI'nın Quantic'teki üssünde inceleme altına alındı. FBI ayrıca 12 saniye ara ile patlatılan bombalara ait zamanlayıcı cihazının da bulunduğunu açıkladı. Ancak FBI ve diğer güvenlik birimlerinin elinde patlamaya dair şu ana kadar sadece düdüklü tencereler ve bombaların patlatılması için kullanılan zamanlayıcı bulunuyor. Durum böyle olunca ABD basını da "sıfıra sıfır elde var sıfır" yorumu yaptı.

GÖZALTI MUAMMASI
ABD'nin Boston kentindeki maraton sırasında düzenlenen bombalı saldırıyla bağlantılı 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Ancak gözaltı olayı doğrulanmadı. Boston polisi, güvenlik kamerası görüntülerinde, koyu tenli bir erkeğin elindeki siyah torbayı dikkatli bir şekilde olay yerindeki çöp kutusunun bulunduğu yere yerleştirdiğini tespit etti. Son derece net olduğu belirtilen görüntülerdeki kişiyle benzerlik taşıyan bir kişinin gözaltına alındığı öne sürüldü. Ancak yetkililer gözaltı olayını doğrulamadılar.

BOSTON BOMBACISI O MU?
Televizyon görüntülerini inceleyen ABD polisi, patlamanın yaşandığı alanda bulunan siyah giyimli genci arıyor. Bomba patladığı anda herkesin aksi yönüne doğru hareketlenen gencin kendisinin de yaralandığı görülüyor. Şüpheleri bu gencin üzerinde yoğunlaştıran polis, siyahlı genci tanıyan ya da görenlerin kendilerine başvurmasını istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dünyanın öbür ucuna gitseler de bulacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN