Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koca kıta beşik gibi

İran'ın Pakistan sınırındaki 7.8'lik depremin ardından 5'in üstünde 8 sarsıntı yaşandı. İki ülkede de ölü sayısı konusunda belirsizlik sürüyor

Giriş Tarihi: 18.4.2013
İran'ın güneydoğusunda önceki gün meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.8 büyüklüğünde meydana gelen depremde ölü sayısı konusundaki belirsizlik devam ediyor. Yetkililer, depremden sonra en büyüğü 6.6 olan en az 8 artçı geldiğini açıkladı. İlk raporlarda ölü sayısının en az 40 olarak belirtildiği İran'da, depremde bir kişinin öldüğü ve 12 kişinin yaralandığı açıklandı. Pakistan'da ise açıklanan ölü sayısı 10 ile 34 arasında değişiyor. 80 kadar da yaralı olduğu belirtiliyor. Yetkililer, 7.8'lik depremin görece az sayıda ölüme yol açmasının temel nedeninin yerin 82 kilometre derinliğinde meydana gelmesi ve bölgenin nüfusunun az olması olduğunu belirtti. Yüzeye yakın bölgede meydana gelen depremler, çok daha büyük hasara neden oluyor.

BAHARAT TOPLUYORDU
İran'daki ölen kişinin baharat toplamak için tepelik bir arazide dolaşırken deprem yüzünden kopan kayaların altında kalan bir kadın olduğu bildirildi. Binden fazla evin yıkıldığı Pakistan'da ise yüzlerce asker ve kurtarma ekibi, Belucistan bölgesinde genelde kerpiçten yapılan evlerin yıkıntılarından kurban çıkarmaya devam edildiği açıklandı. İran'ın Pakistan sınırından yaklaşık 50 kilometre batıda meydana gelen deprem, Yeni Delhi'den Abu Dabi'ye kadar büyük bir bölgede hissedilmiş, yüksek binalar boşaltılmıştı. Geçen hafta İran'ın körfez kıyısında meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde 37 kişi ölmüştü.

24 SAATTE 9 DEPREM
İran-Pakistan sınırı; 7.8; 82 km.
Endonezya/Sunda Boğazı; 5.2; 52.9 km.
Endonezya/Kepulauan Mentawai bölgesi; 5; 27.8 km.
Papua Yeni Gine/ kuzey sahili yakını; 6.6; 13 km.
Çin/Yunnan eyaleti; 5.1; 55 km.
İran-Pakistan sınırı; 5.7; 68.3 km.
Endonezya/Papua; 5.6; 44.8 km.
Japonya/Honşu'nun güney sahili yakını; 5.6; 42.3 km.
Filipinler/Mindanao; 5.1; 41.1 km.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koca kıta beşik gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN