Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havaya uçtu gökyüzünü zehre boğdu

Teksas'ta bir gübre fabrikası havaya uçtu. Patlamanın şiddetinden 2.1 büyüklüğünde deprem oluştu. Ölü sayısı en az 15... Çevreye yayılan zehirli madde nedeniyle kasaba boşaltılıyor

Giriş Tarihi: 19.4.2013
ABD'de, maratona bombalı saldırı ve Başkan Obama'ya zehirli mektup olaylarından sonra bu kez de havaya uçan fabrika haberiyle sarsıldı. Teksas eyaletinin West kasabasında faaliyette bulunan "West Fertilizer"isimli gübre fabrikasında dün yerel saatle 19.50'de çok şiddetli bir dizi patlama yaşandı. Nedeni henüz kesin olarak belirlenemeyen patlamalardan sonra ilk etapta 60 kadar insanın öldüğü duyuruldu. Ancak bu rakam daha sonra güncellendi ve en az 15 olarak duyuruldu. Olayda 170 kişi de yaralandı. Çevredeki 70 kadar evin yandığı patlamada yangına müdahale eden iki acil müdahale personeli ve üç itfaiye görevlisi de yaşamını yitirenler arasında. İlk belirlemelere göre, olay mahallinde bulunan bazı kişilerin ve itfaiye görevlilerinin de hâlen kayıp olduğu kaydedildi.

'NÜKLEER BOMBA GİBİ'
Patlamanın şiddeti ile fabrika civarındaki bölgeyi alevler sararken, Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu ölçümüne göre patlama 2.1 büyüklüğünde bir depreme neden oldu. Sarsıntı 100 kilometrekarelik alandaki yerleşim bölgelerinden de hissedildi. Teksas Valisi Tommy Muska da facianın boyutunu, "Sanki nükleer bomba patlamış gibiydi. Gökyüzünde duman bulutundan başka birşey görünm��yordu. Korkarım sevdiğimiz pek çok insan yarın aramızda olmayacak" sözleriyle dile getirdi. Patlamaların uzun süre birbirini izlemesi nedeniyle, itfaiye araçları olayın merkezine yaklaşamadı. Bunun üzerine yangına havalanan 6 helikopter ile müdahale edildi. Bu arada facianın 7 yıl önceden "Geliyorum" dediği öğrenildi. "West Fertilizer" gübre fabrikasında 2006 yılında çevreye yayılan yoğun amonyak kokusu nedeniyle inceleme yapıldığı ortaya çıktı. Teksas eyaleti Çevre Koruma Departmanı, yapılan incelemenin ardından fabrikaya risk ve acil müdahale planı olmadığı için uyarı cezası verdi. Ceza sonrası yapılan iyileştirmelerin ardından fabrika sahipleri kimyasal üretim sistemleri ile ilgili yetkililere gerekli belgeleri sundular. Fabrikadaki üretim faaliyeti 2006'dan bu yana artarak devam etti. West kasabası sakinleri ise patlama öncesi çevrede yoğun bir amonyak kokusu aldıklarını ifade ettiler. Suni gübre yapımında kullanılan amonyum nitrat, patlama gücü oldukça yüksek bir kimyasal madde olarak biliniyor.

ZEHİR BULUTLARI...

Patlama, facianın sadece ilk aşamasını oluşturdu. Zira Teksas eyalet yetkilileri, patlama sonrası oluşan toksik gaz yüklü bulutların rüzgâr nedeniyle güneye doğru hareket ettiğini ve bölgedeki havanın zehirli kimyasallar içerebileceği uyarısında bulundu. Kasabanın üzerindeki toksik etkinin de uzun süre için kalıcı olabileceği belirtilirken, çoğunluğunu 1880'de bölgeye gelen Çek asıllı göçmenlerin oluşturduğu 2 bin 800 nüfuslu kasaba, facia sonrası büyük ölçüde tahliye edildi. Çevre yerleşim yerleri de yayılan zehre karşı teyakkuza geçti. Kimi kasaba sakinleri ise yaşadıkları korku nedeniyle bir daha kasabaya dönmeyeceklerini açıkladı.

STADYUMDA TOPLANDILAR
Patlama sonrası tam bir can pazarı yaşandı. Ölü sayısı netleşmezken en az 15 olduğu açıklandı. Yüzlerce yaralı ise önce stadyumda toplandı ve buradan ambulanslara bindirilerek hastaneye kaldırıldı. Kasabada bazı işyeri ve dükkânların da yağmalandığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havaya uçtu gökyüzünü zehre boğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN