Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boston kabusu

Boston Maratonu bombacılarından biri dün çatışmada ölü ele geçirildi, diğeri ise kaçtı. Polis, 'silahlı ve tehlikeli' firariyi bulmak için kentin altını üstüne getiriyor. Halka da "Dışarı çıkmayın, kapınızı kilitleyin" uyarısı yapılıyor

Giriş Tarihi: 20.4.2013
ABD dünü, diken üzerinde geçirdi. Boston Maratonu sırasında çifte bombalı saldırıyı düzenledikleri tespit edilen iki kişiden biri, çatışmada ölü ele geçirildi. Kaçan diğer şüpheli içinse Boston'da tam bir insan avı başlatıldı. Bombalı saldırının faillerinin iki Çeçen kardeş olduğu da ortaya çıktı. Önceki gece Boston'a 10 kilometre mesafedeki Watertown kentinde iki kişinin polisle girdiği çatışmada bir zanlı ölü ele geçirildi. Şahsın, 26 yaşındaki Çeçen uyruklu Tamerlan Çarnaev olduğu açıklandı. Adı Cohar A. Çarnaev olarak duyurulan diğer şüpheli ise kaçmayı başardı. İşte olayın gelişimi:
Önceki gece Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) kampusunda bir polis memuru, iki kişinin açtığı ateş sonucu öldürüldü. ABD basınındaki haberlere göre iki şüpheli, polisi öldürdükten sonra içindeki şoförü ile bir aracı kaçırıp arım saat sonra benzin istasyonunda serbest bıraktılar.
Alarma geçen güvenlik birimleri, iki şüpheliyi Watertown kentinde takibe aldı. Polis ile ikili arasında çatışma çıktı. Şüpheliler, arabadan polise patlayıcılar atmaya başladı. Yerel saat ile 02.00 sularında Watertown kasabasında çınlayan silah sesleri kesildiğinde, bir polis memuru yaralanmıştı. Diğeri ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
İşte polisle çatışmaya giren bu iki kişi, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) önceki gün 3 kişinin ölüp 170 kişinin yaralandığı Boston Maratonu bombalaması sorumluları olarak yayımladığı fotoğraflardaki kişilerdi.
Öldürülen şüphelinin, Boston Maratonu'nu izlerken, güneş gözlüğü ve siyah şapka ile görüntülenen Tamerlan Çarnaev, kaçanın da beyaz şapkalı Cohar Çarnaev olduğu saptandı.

BAKAN: 2003'TE TÜRKİYE'DEYDİ

ABD basını, kaçmayı başaran Çarnaev'in (19), Massachusetts eyaletinde bulunan Cambridge kentinde yaşadığını öne sürdü. NBC News kanalı ayrıca şüphelilerin birkaç yıl önce ABD'ye Türkiye üzerinden geldiklerini de iddia etti.
İçişleri Bakanı Muammer Güler ise yaptığı açıklamada, Boston'daki saldırının faili 1986 doğumlu Tamerlan Çarnaev'in Kırgız pasaportu ve aynı soyadlı 3 kişiyle 9 Temmuz 2003'te İstanbul'a geldiğini, 10 gün kaldıktan sonra 19 Temmuz günü de Ankara'dan çıkış yaptığını açıkladı. Bakan, "Bir aile oldukları anlaşılıyor. Türkiye ile bir ilgileri olmadığını tespit ettik. Operasyonda kaçtığı iddia edilen Cohar Çarnaev'in ise Türkiye'ye giriş-çıkışıyla ilgili herhangi bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmıştır" dedi. Tamerlan Çarnaev'in bu 10 günlük süre içinde Antalya'da tatil yaptığı öğrenildi.
Çeçen hükümet yetkilileri de iki kardeşin çocuk yaşta ülkeden ayrıldıklarını belirtirken "Neden böyle bir eyleme kalkıştıklarını onları eğitenlere sormak lazım" dedi. Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesi ise "Kırgızistan bağlantıları 12 yıl önce kesildi. Bu kişileri Kırgızistan'la bağdaştırmak uygun değil" ifadesini kullandı.
O andan itibaren ölen şüphelinin kardeşi olduğu belirtilen eve yaya şekilde kaçan Cohar Çarnaev ile izini süren polis arasında nefes kesen bir köşe kapmaca oyunu başladı.

"EVİMİ İKİ K EZ ARADILAR"
Kapı kapı bombacının izini süren özel kuvvetler, firarinin "silahlı ve tehlikeli" uyarısında bulundu. Ayrıca Boston'daki bütün okullar kapatıldı. Bomba imha ekipleri, bomba konabilecek muhtemel adreslerde tedbir için arama başlattı. Operasyona Newton, Waltham, Belmont, Cambridge ve Allston- Brighton bölgelerini de dahil edildi. FBI, firari şüphelinin yerini tespit etti ve ablukaya aldı. Watertown'da yaşayan Arzu Eylül Yalçınkaya isimli Türk, evinin iki defa arandığını belirterek "Evin çatısından silahlı insanlar girdi. Polis olduklarını da bilmediğim için çok korktum"dedi. Amcası Rislan Tsarni, yeğeninin teslim olmasını isterken, Cohar Çarnaev'in öğrenci arkadaşı "Sürekli Rusça konuşuyordu. Sessiz sakin,bazen de gizemliydi" dedi. Öte yandan Massachusetts plakalı arabalarıyla Niagara Şelalesi'ne giden Türk asıllı iki kardeşin şüphe üzerine gözaltına alınıp sorgulandığı öğrenildi. İki kardeşin sırt çantalarının da robotla alındığı öne sürüldü.

İŞYERLERİ AÇILMADI EVLERDEN ÇIKILMADI
Boston'un batısındaki semt ve kasabalarda toplu taşıma hizmetleri geçici olarak durduruldu. Halk, işyerlerini açmamaları, evlerinden çıkmamaları ve kapılarını da kimseye açmamaları konusunda uyarıldı. 1 milyon kişi için adeta fiili bir sokağa çıkma yasağı hayata geçirilmiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boston kabusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN