Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de : Onlarca ölü var

'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki de ölü sayısının 156, yaralı sayısının ise 5 binden fazla olduğu açıklandı.

Giriş Tarihi: 20.4.2013 09:25 Güncelleme Tarihi: 20.4.2013 17:57
in büyüklüğünü ABD 6.6 olarak açıklarken, Deprem Merkezi 7.0 olarak duyurdu.

Deprem bölgesi Çin askeri helikopteri tarafından havadan görüntülendi. Devlet televizyonu CCTV'nin yayınladığı görüntülerde depremin meydana geldiği Lushan kasabadaki binaların bazılarının tamamen yıkıldığı, çoğunun da ağır hasarlı olduğu görüldü.

DEPREMİN VURDUĞU BÖLGE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİYıkılan evlerin eski ve kalitesiz binalar olduğu gözlendi. Arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken, Çin Başbakanı Li Keqiang da bölgede incelemelerde bulunuyor. Bölgenin engebeli oluşu çalışmaları zorlaştırıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de can kurtarmanın her şeyin üstünde tutulması gerektiğini söyledi. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Deprem merkezinin çevresindeki kasabalarda da durumun ağır olduğu ve ölü sayısının yüzlerce olabileceği belirtiliyor. Resmi haber ajansı Xinhua, arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere bölgeye 3 bin 500'e yakın askerin gönderildiğini duyurdu.Çin medyasına göre, deprem yerel saatle 08.02'de Ya'an şehrinin 1,5 milyon nüfuslu Lushan kasabasında oluştu. Depremin yerin 13 kilometre altında oluştuğu ve eyaletin diğer şehirlerinde de hissedildiği kaydedildi. Çin medyasına göre, kasabadaki ticari taksiler normal işleyişine başladı.

Tibet platosunda yer alan Ya'an şehri Çin'in panda üretim merkezlerinden biri olarak da biliniyor.
Görgü şahitlerinin Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, deprem merkezine 120 kilometre uzaklıktaki eyaletin merkezi Chengdu'da halkın 20 saniye süren deprem anında panikle dışarı çıktığı ve sokaklarda endişeyle beklediği ifade edildi. Chengdu, Chongqing ve Mianyang şehirlerinde binaların camlarının kırıldığı, küçük çapta hasar oluştuğu belirtildi.

En büyüğü 5.1 olmak üzere gölgede artçı depremler yaşanıyor.

Deprem nedeniyle Chengdu'daki Shuangliu havalimanının da geçici süreyle kapatıldığı, ancak birkaç saat sonra açıldığı belirtildi.

Bölgedeki telefon hatlarının istikrarsız olduğu, deprem bölgesine çok sayıda kurtarma ekibi gönderildiği kaydedildi.

Çinli liderler de kurtarma çalışmalarına ağırlık verilmesi talimatı verdi.

Televizyon görüntülerinde çadırlarda tedavi gören depremzedeler ile yıkılmış ve zarar görmüş evler görülüyor.
12 Mayıs 2008 yılında Sichuan eyaletinde oluşan 8 büyüklüğündeki depremde 100 bine yakın kişi ölmüş yada kaybolmuştu. Bugünkü depremin 2008'deki depreme benzerlikler gösterdiği de açıklandı.

Sichuan eyaleti, Çin'in dört büyük doğalgaz üretim yerinden biri ve Çin'in toplam yüzde 14 doğalgazı buradan çıkarılıyor.

HAYVANLAR DA ETKİLENDİ

Çin'de meydana gelen depremin ardından hayvanat bahçesinde bulunan panda korkuyla bakıcısına sarılması objektife böyle yansıdı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de deprem: Onlarca ölü var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN