Hayata 5 yıldızlı dönüş

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Suudi Arabistan, tutuklu El Kaide militanlarının rehabilite edileceği lüks dinlenme ve eğlence merkezini basına tanıttı. Yetkililere göre binlerce militan buralarda topluma kazandırılacak

Suudi Arabistan, tutuklu El Kaide militanlarının rehabilite edilebilmesi için hazırlanan lüks dinlenme ve eğlence merkezini basına tanıttı. Başkent Riyad'da açılan ve bilardo salonundan yüzme havuzuna kadar hiçbir ayrıntının ihmal edilmediği merkezin benzerlerinin kısa zaman içinde ülkenin başka kentlerinde de açılacağı kaydedildi. Resmi adı "Prens Muhammed Bin Nayef Rehberlik ve Bakım Merkezi" olan 5 yıldızlı otel standartlarındaki merkez, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü General Mansur El Türki tarafından basın mensuplarına gezdirildi. General Türki, "3 bin dolayında El Kaide militanı, hapisteki cezalarını tamamlamalarının ardından, salıverilmeden önce bu merkezlerde topluma kazandırılacak" açıklamasında bulundu. Merkeze adı verilen Prens Muhammed'in 2003 ila 2006 arasında Suudi Arabistan'da El Kaide'ye karşı düzenlenen operasyonlara komuta ettiği bildirildi. Prens Muhammed, 2009'da yakın korumaları arasına sızan bir El Kaide mensubunun düzenlediği intihar saldırısından şans eseri kurtulmuştu.

AİLELER ZİYARET EDEBİLECEK

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, 10 futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılan rehabilitasyon merkezinde 12 ayrı bina yer alıyor. Ailelerin tutukluları ziyaretlerinin de sağlanacağı merkezde, iyi halleri görülen tutuklulara eşleriyle iki gün geçirme şansı tanınacak. Tutuklular bir yandan eğlenip spor yaparken, diğer yandan da kendilerine dini eğitim verilecek. Merkezin yöneticisi Said El Bişi, "Terörizmle savaşmak için, onlara entelektüel ve psikolojik dengeyi birlikte kazandırmamız gerekiyor. Bunu da zor kullanarak değil, diyalogla ve ikna yoluyla yapacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata 5 yıldızlı dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN