Davutoğlu: Artık yeter

Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu İstanbul'da toplandı. Kerry Suriye'deki durumu"dehşet verici'"sözleriyle özetlerken Davutoğlu "Eli kana bulanmış olanların şansı yoktur"dedi

Suriye'de istikrarın bir an önce sağlanması için Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu dün İstanbul'da bir araya geldi. Adile Sultan Yalısı'nda düzenlenen toplantının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry kameraların karşısına geçti. Suriye'de durumu "dehşet verici" sözleriyle özetleyen Kerry Esad'a çağrı yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Hedef siyasi çözüm. Bu çerçevede Esad masaya gelirse bu hemen mümkün. Başkan barış olmadığı müddetçe muhalefete yardıma hazırdır. Biz gerçekten çok kararlıyız. Birinci önceliğimiz her tarafın rızasıyla geçiş hükümeti kurmak ve Suriye'de seçime gitmek." Davutoğlu ise "Mücadelede yalnız değiller" diyerek muhaliflere mesaj verdi. Suriye'de evlerinden, yurtlarından edilenler ve alanda doğrudan mücadele edenler olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Türkiye'nin onların yanında olmaya devam edeceğini söyledi. "Artık yeter diyoruz" diyen Davutoğlu, Esad'a ise "Eli kana bulanmış olanların şansı yoktur" diyerek mesaj verdi. "Bizim derdimiz bütün Suriye içindir" diyen El Hatip ise Suriye Ulusal Koalisyonu'nun mücadelesine devam edeceğini söyledi.

İNSANİ YARDIMA EVET, YÖNTEME HAYIR
Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu insani yardımın artırılması ve Suriye'de dengenin değişmesi üzerinde anlaştı. Yardımların Suriye Askeri Konseyi üzerinden sağlanması kararlaştırılırken, söz konusu yardımın nasıl sağlanacağı konusunda mutabakata varılamadı. Başta Almanya olmak üzere Batı ülkelerinin silah ve yardımların aşırı unsurların ve teröristlerin eline geçmesinden duyduğu kaygıyı ortak açıklamaya da yansıttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Artık yeter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN