Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan kritik Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Hep beraber özgür, bağımsız, kendi iradesine sahip yeni bir Suriye siyasi sisteminin kurulmasını ümit ediyoruz. Yeni Suriye bütün Suriyeliler tarafından inşa edilecektir. Bunu ahlaki bir sorumluluk olarak görüyoruz." dedi.

Giriş Tarihi: 21.4.2013 09:42
Suriye Halkının Dostları Grubu'nun toplantısı, Beykoz'daki Adile Sultan Sarayı'nda gerçekleştirildi. Toplantıya Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere, Almanya, Fransa, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanları, İtalya Başbakan Yardımcısı ile Suriye Ulusal Koalisyonu temsilcileri de katıldı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 7 saat sürdü. Toplantının ardından Bakan Davutoğlu, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatip basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, "Suriye halkının savunduğu değerler bütün insanlık adına bir mücadele yürüttü Suriye halkı. Bu mücadelede yalnız değiller. Biz bu mücadelede insani boyutuyla mültecilere yardım etmekte, hem de alanda bu mücadeleyi veren doğrudan destek anlamında Suriye Ulusal Koalisyonuna ve Suriye Askeri Konseyine verdiğimiz ve vereceğimiz desteklerle Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Hep beraber özgür, bağımsız, kendi iradesine sahip yeni bir Suriye siyasi sisteminin kurulmasını ümit ediyoruz. Yeni Suriye bütün Suriyeliler tarafından inşa edilecektir. Bunu ahlaki bir sorumluluk olarak görüyoruz. Yoksa Suriye sadece Suriyelilere aittir. Suriye rejimine de mesajımız gayet açıktır. İki yıldır kendi şehirlerini, kendi insanlarını yok eden sistemin ayakta kalma şansı yoktur. Cenevre mutabakatında bütün üye ülkelerin kabul edeceği siyasi bir çözüm için derhal bir çözüm bekliyoruz. Fakat bu süreçte kana bulanmış bir şey yoktur." ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan kritik Suriye açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN