AB Myanmar'a yaptırımları kaldırdı

Giriş Tarihi: 22.4.2013 22:35
Avrupa Birliği, Myanmar'a, geçen yıl askıya aldığı ekonomik ve siyasi yaptırımları, silah ambargosu dışında tümüyle kaldırdı.

Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının onayladığı karara gerekçe olarak "Myanmar'da demokrasi doğrultusundaki gelişmeler, güçlü parlamento, ifade özgürlüğü, hükümetin yolsuzlukla mücadele ve kalan siyasi tutukluların salıverilmesi için çabalaması" gösterildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, düzenlediği basın toplantısında, "Bugün Myanmar'la ilişkilerimizde ekonomik ve siyasi yaptırımları sonlandırarak uzun bir faslı kapattık. Geriye sadece silah ambargosu kaldı. Demokrasi, insan hakları, yoksullukla mücadele ve kalıcı barış için daha yapılacak çok iş var. Meydan okumaları küçümsemiyoruz ama daha fazla angajman ve dönüşümün sürmesine yardımcı olma zamanı geldi" dedi.

Myanmar yönetiminin çok sayıda siyasi tutukluyu salıvermesi ve muhalefetin seçimlere katılmasına izin vermesi üzerine AB, 10 yılı aşkın süredir uyguladığı yaptırımları 23 Nisan 2012'de askıya almış, demokratik sürecin ilerletilmesini istemişti.

Oysa geçen sürede Arakan eyaleti başta olmak üzere Myanmar'da yüzlerce Müslüman radikal Budist grupların saldırılarında hayatını kaybetti, evleri ve camileri yakıldı, on binlercesi yerlerinden edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Myanmar'a yaptırımları kaldırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN