Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alzheimer'da 'siyahi' gen

Giriş Tarihi: 22.4.2013

Alzheimer ile mücadelede bir şifre daha çözüldü. Bilim insanları siyahilerde alzheimer riskini beyazlara göre iki katına çıkaran ABCA7 genini tespit etti

ABD'nin New York'taki Columbia Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmada ABCA7 adlı bir genin Afroamerikalı siyahilerde alzheimer hastalığı riskini artırdığı saptandı. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edilen ve Nörolog Prof. Dr. Richard Mayeux'un başkanlığında yürütülen çalışma için yaklaşık 6 bin siyahi incelendi. Araştırma sonunda 6 bin siyahinin 2 bininde alzheimer hastalığı teşhis edildi. Diğer 4 bin kişinin de sağlıklı olduğu belirlendi. Afroamerikalılarda bu gen, beyazlara göre alzheimer hastalığının oluşumunu sağlayan kolesterol ve lipit üretiminde daha fazla bulunuyor. Kalp hastalıkları ve inme riskini artıran önemli faktörlerden olan kolesterol ve yağ ölçüsündeki dengesizlikler Afrikalı Amerikalılarda daha sık görülüyor. Anti-kolesterol tedavisi ise bu popülasyondaki alzheimer hastalığı riskini azaltabilir. Çalışma ile alzheimer hastalığının beyazlarda siyahlara göre daha geç başladığı gösterildi. 65 yaş üstü 5 milyon Amerikalıyı etkileyen alzheimer vakalarının yüzde 90'ı 80 yılı aşkın bir zamanda ortaya çıkıyor. Afrikalı Amerikalılarda alzheimer hastalığına sebep olan ABCA7 geni beyazlarda alzheimer'a neden olan APOE-e4 genine göre bu hastalığın riskini daha çok artırıyor. APOE-e4 geninin Afrikalı Amerikalılardaki etkisi ise belirsiz.

'GEN ANALİZİ TEDAVİYE KATKI YAPAR'
Doç. Dr. Serdar Dağ (Nörolog):
Bu tür genlerde hücrelerin yıkımıyla gerçekleşen alzheimer tipleri daha çok görülüyor.
Yrd. Doç. Dr. Nesrin Erçelen (Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Genetik Bölümü): Genetik değişikliklerin aydınlatılması genetik testler için kullanılacak hedef bölgelerin belirlenmesine, böylelikle hastalığın risk analizi yapılarak önlenebilmesine ve belki de tedavisine katkıda bulunabilecektir. Ayrıca yapılan diğer çalışmalarda SORL1 gen değişikliklerinin özellikle Japon, Kore ve Kafkas kökenlilerde ileri yaşta ortaya çıkan alzheimer hastalığı ile yakın bağlantılı olabileceğini ortaya çıkarmıştır.
Uzm. Dr. Mehmet Yavuz (Nörolog): ABCA7 gen varyasyonundan bahsedilmektedir. İlginç nokta da ABCA7 gen varyasyonunun beyaz ırkı etkilememesidir. ABCA7 gen varyasyonunun özellikle geç başlangıçlı alzheimer hastalarında görülmesi, LDL kolesterol yüksekliği ve damarsal problemlerin tetikleyip tetiklemediği sorusunu gündeme getirmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alzheimer'da 'siyahi' gen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN