Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boston Maratonu'nda koşan ilk kadın

Boston Maratonu kadınlara yasakken 1967'de yarışa katılan ve görevlilerin yarış dışına itmeye çalıştığı Katherine Switzer, kadınlara olimpiyatlarda maraton kapısını açan isim oldu

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Amerika'da geçen hafta Boston Maratonu'nda yaşanan terör saldırısı, bu sportif etkinliği ülke tarihinde ikinci kez gündeme getirdi. 46 yıl önce kadınların bu maratonda koşması henüz yasakken, bu yasağı delerek yarışa katılan Katherine Switzer, tartaklanarak yarıştan çıkarılmaya çalışılmıştı. Ve bu unutulmaz kareler, kadın hakları mücadelesi için bir dönüm noktası oluşturdu.

ÖN ADINI GİZLEYİP KATILDI
Almanya'da bir asker kızı olarak dünyaya gelen 66 yaşındaki Katherine Switzer, maraton koşucusuydu. Ancak sadece okulda, New York'taki Syracuse Üniversitesi'nde koşmasına izin vardı. Zira 1960'lı yılların ABD'sinde kadınların maratonlara katılması çoğu yerde yasaktı. Ancak, kendisi gibi koşucu olan sevgilisi Tom Miller ile maratona hazırlanan Switzer, Amatör Sporcular Birliği'ne (AAU) başvurarak, cinsiyetini belirtmeden "K.V.Switzer" ismiyle Boston Maratonu'na kayıt yaptırdı. 19 Nisan 1967 günü gelip çattığında da maratonda görevli olan Jock Semple, 261 sırt numarasıyla yarışan sporcunun bir kadın olduğunu görünce duruma oldukça ilkel bir yöntemle müdahale etti. Semple, sevgilisi Miller ile birlikte koşan Switzer'ı tartaklayarak yarış dışına itmeye çalıştı. Ancak Miller, yardıma koşup Semple'ı parkurun dışına fırlattı. Switzer, yarışı yaklaşık 4 saat 20 dakikada tamamladı. Ancak dereceden daha önemlisi bu cesur girişim, Demokrat Partililer'in çoğunlukta olduğu Boston'da hatta tüm ABD'de büyük yankı uyandırdı. AAU yine de kadınları düzenlediği tüm yarışlardan men ederek, başka kentlerdeki yarışlara katılımlarını da engelledi. Fakat Katherine Switzer, diğer katılımcılarla birlikte Boston Atletizm Derneği'ni ikna ederek kadınlara maraton hakkının 1972'te verilmesini sağladı. Bu adım, 1984'te kadın maratonunun olimpiyat programına dahil edilmesine kadar uzanan yolun da kilometre taşı oldu. Switzer, Runner's World dergisi tarafından da 1967 ile 1977 yıllarının en iyi kadın koşucusu seçildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boston Maratonu'nda koşan ilk kadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN