Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Depremden kalan açlık ve karanlık...

Çin'i vuran depremde ölü sayısı 203 oldu. Bin kadar da ağır yaralı var. Elektrik ve su kesik. Yollar kapalı olduğu için de kırsal bölgelere yardım ulaşmıyor, çok ciddi gıda sıkıntısı var

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Çin'in güneybatısındaki Siçuan eyaletini önceki gün vuran 6.6 büyüklüğündeki depremde bilanço giderek ağırlaşıyor. Ölü sayısının 203'e yükseldiği ve bini ağır olmak üzere 11 binden fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

'YARDIMA İHTİYAÇ YOK'
Depremden en fazla etkilenen Lushan kentine ulaşım, yolların darlığı, heyelan ve trafiği önlemek için alınan önlemlerden dolayı aksıyor, bu da arama kurtarma çalışmalarını etkiliyor. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Derneği'nden Kevin Xia, bölgede hayatın normale dönmeye başladığını ancak barınak ve gıda ihtiyacının henüz tam karşılanamadığını söyledi. Kapalı yollardan ötürü, yardım ekiplerinin Lushan kırsalındaki köylere ulaşamadığı belirtildi. Bölgede su ve elektriğin de deprem yüzünden kesik olduğu açıklandı. Yolların kenarında ise ellerinde "Barınak veya yiyecek yok" yazılı pankartlar taşıyan çocuklar dikkat çekiyor. Öte yandan Japonya dahil dünya çapında gelen yardım teklifleri için teşekkür eden Çin Dışişleri Bakanlığı, yerel kapasitenin ihtiyaçları karşılamak için yeterli olduğunu söyledi. Bölgeyi helikopterle ziyaret eden Başbakan Li Keqiang ise, "Üzülmeyin. Her şeyi yeniden inşa edeceğiz ve yeni evleriniz eskisinden daha iyi olacak" mesajı verdi. Bölgeye yardım çalışmalarına destek olması için 18 bin asker gönderildiği ve arama kurtarma ekiplerinin şimdiye kadar 91 kişiyi canlı olarak enkaz altından çıkardığı bildirildi. Depremden sonra bin 400 artçı depremin yaşandığı bölgedeki az katlı binaların yıkıldığı ancak hastane ve okullarda hiç hasar oluşmadığı belirtildi. Artçı sarsıntılar yüzünden panik yaşayan halk evleri sağlam da olsa sokakta yatıyor. Doktor ve hemşirelerin de yaralıları çadırlarda veya açık havada tedavi ettiği belirtiliyor.

DRAMLAR ORTAYA ÇIKIYOR

Depremden sonra kurbanların trajedileri de ortaya çıkmaya başladı. 15 yaşındaki tek oğlunu kaybeden 42 yaşındaki Wu Yong gözyaşları içinde, "Enkazın altında kalmıştı. Ona seslendim. İki defa cevap verdi. Ama onu kurtaramadım" diye konuştu. Oğlunun gelenekler gereği havai fişekler eşliğinde tabuta koyulup götürülmesini izleyen anneyi ise sakinleştirmek mümkün olmadı.

Anne evimiz nerede?
Yıkılmış evlerinin önünde gözyaşları içinde annesinin ayaklarına sarılan bu çocuk, yaşanan dramın kanıtı gibi. Yolların kenarında ellerinde "Barınak veya yiyecek yok" yazan posterler taşıyan çocuklar dikkati çekiyor. Bölgeye giden muhabirler de yüzlerce köyün üzerini, cenazeleri simgeleyen havai fişek dumanının kapladığını aktardı. Doktor ve hemşirelerin de yaralıları çadırlarda veya açık havada tedavi ettiği belirtiliyor.

Japonya da sallandı
Dünyanın 4 bir yanında görülen depremlerin bu haftaki son durağı Japonya oldu. Ana adalarından Honşu'da dün 6.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yetkililer, tsunami tehlikesi olmadığını ve depremin herhangi bir yıkıma yol açmadığını açıkladı. Başkent Tokyo'nun 644 kilometre güneyinde yerel saatle 12.22'deki depremin, yerin 424 kilometre derininde meydana geldiği bildirildi. Dün Yunanistan'ın Rodos adasında da 4.1'lik bir deprem oldu ancak can ya da mal kaybı yaşanmadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depremden kalan açlık ve karanlık...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN