Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roma'da el ense

Kırkpınar'ın efsanevi başpehlivanı Ahmet Taşçı ile Gökhan Arıcı, Roma'da gladyatörlerin Kolezyum'a çıkmadan önce idman yaptıkları "Lotus Magnus"ta yağlıgüreş gösterisi yaptı

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Roma kentinin tarihi ve kültürel güzelliklerinin değerinin bilinmesi ve yüceltilmesi maksadıyla faaliyetlerini yürüten Gruppo Storico Romano'nun düzenlediği "Roma'nın Doğuşu" isimli etkinlik öncesi başpehlivanlar Ahmet Taşçı ve Gökhan Arıcı, ön tanıtım olarak gladyatörlerin mekânında kısa süreli bir gösteride bulundu. Gladyatörlerin, Kolezyum'a çıkmadan önce konakladıkları, idman yaptıkları "Lotus Magnus"ta Taşçı ve Arıcı'nın gösterisi gerek Romalılar'ın gerekse kentte bulunan turistlerin büyük ilgisini çekti. İtalya'nın tarihi başkentinde Türk yağlıgüreşini tanıtma fırsatının nasıl doğduğu sorusuna Ahmet Taşçı şöyle karşılık verdi: "Edirne'ye gelip Kırkpınar güreşlerini seyretmişler. Özellikle Karamürsel'e kadar gelerek, beni davet ettiler. Böyle bir kültürü, Romalılar'ın eski dövüş kültürünü yaşattıklarını ve burada dünyanın farklı ülkelerinden sporcuları davet edip, buranın kültürünü tanıtmayı amaçladıklarını söylediler." Türk güreşçilerin, Antik Roma'da gladyatörlerin evi ve idman yaptıkları yer olarak kullanılan Lotus Magnus alanında çayıra çıktığını aktaran Roma Belediyesi Kültür Komisyonu Başkanı Federico Mollicone ise şöyle dedi: "Burası gladyatörlerin antrenman yaptığı bir salon aslında. Antik seviyenin 13 metre üstünde kalıyoruz. Burası bir tünelle Kolezyum'a bağlanıyordu. Bu etkinlikler, bizim anıtlarımızı değerlendirmenin bir yolu. Antik dönemde bu tür mücadelelerin nasıl olduğunun anlaşılması açısından, özellikle gladyatör okullarına giden çocuklar ve turistler için iyi bu etkinlikler iyi oluyor. Bu tarz etkinlikler olmasa tarih bilinci olmayan bir kuşak yetişir."

Yağlıgüreş antik Roma'da da var
Edirne'ye yaptığı bir ziyarette yağlıgüreşi keşfettiğini anlatan Gruppo Storico Romano gönüllüsü Rudolfo Perugini "Kırkpınar güreşlerini, Roma'ya taşıdığım için son derece gururluyum" dedi. Ahmet Taşçı ve Gökhan Arıcı'nın iki büyük sporcu olduğunu ifade eden Perugini "Onları buraya davet etmemdeki neden, bizim de Roma'da, yağ ile yaptığımız Pancrazia adını verdiğimiz bir güreşimiz vardı. Kolezyum'da yapılıyordu. Birkaç yıl önce kaldırıldı. Oysa ki; Türkiye'de, Edirne'de, bu antik savaş biçimi halen icra ediliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roma'da el ense
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN