Irak'ta ayaklanma büyüyor

Irak’ın kuzeyinde Türkmen kenti Kerkük’te göstericilerin üzerine ateş açıldı. Güvenlik güçleriyle silahlı gruplar birbirine girdi. En az 26 kişi hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 23.4.2013 16:14 Güncelleme Tarihi: 23.4.2013 16:14
Irak'taki bu son kanlı gelişme, geçtiğimiz Aralık ayındaki sürecin devamı niteliğinde. Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin rahatsızlığının ardından iyice patlak veren siyasi kriz, 2012'nin sonlarına doğru kanlı çatışmaları doğurmuştu.
Irak'ta bir buçuk yıldır siyasi kriz var. Siyasi krizin nedeni Şii-Sünni ve Kürtler arasındaki iktidar paylaşımının bozulması.
Başbakan Şii kökenli Nuri Maliki, Cumhurbaşkanı Kürt kökenli Celal Talabani, bu iki makamın yardımcılıklarında ise Sünni ve Şiiler vardı.
Kriz, Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin terörizmle suçlanmasıyla patlak verdi. Haşimi Türkiye'ye sığındı, Ankara-Bağdat hattında da gerilim tırmandı. Sünni ve Kürt bloklar, Maliki'yi iktidar paylaşım anlaşmasını bozmakla suçladı.
Sonrasında Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Talabani rahatsızlandı. Ülkedeki gerilim Kasım ve Aralık aylarında doruğa çıktı. Sünniler ayaklandı hükümet karşıtı gösteriler başladı. Bağdat hükümetinin gösterilere müdahalesi kanlı oldu. Irak'ta özellikle Sünnilerin yaşadığı bölgelerde yüzlerce kişi hayatını kaybetti.
Aralık ayındaki şiddet olaylarının en bilineni Ramadi'deki çatışmalardı. Günlerce kent meydanında gösteri yapan Sünnilerin üzerine ateş açılmıştı, miting meydanı savaş alanına dönmüştü. Ramadi'deki ayaklanmayı yatıştırmak için bölgeye giden Sünni Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak bile saldırıya uğramıştı.
Ülkedeki siyasi karışıklık şimdi kuzeye de sıçradı. Türkmen kenti Kerkük'te 4 gündür devam eden gösteriler vardı. Sabaha karşı göstericilerin toplandığı meydana baskın yapıldı. Güvenlik güçleri helikopterlerden kalabalığın üzerine gaz sıktı sonrasında ateş açıldı. Bağdat hükümetinin iddiasına göre göstericilerin arasında silahlı gruplar vardı, onların karşılık vermesiyle en az 26 kişi hayatını kaybetti.
Irak hükümeti olaylarda askerlerin de öldürüldüğünü ve yaralandığını duyurdu. Bir başka hükümet kaynaklı iddiaya göre ise Sünni göstericiler arasındaki silahlı grupla ilgili. Hükümet grubun Nakşibendi Ordusu adındaki bir örgüt olduğunu ve baskının tamamen bu örgüte yönelik yapıldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta ayaklanma büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN