Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Myanmar'da şiddetin yeni belgesi

Çoğu Müslüman 43 kişinin öldürüldüğü olaylarla ilgili ortaya çıkan görüntülerde saldırganlar insanları yakıp "su dökmeyin" diyor. Polis ise olayları uzaktan izliyor

Giriş Tarihi: 23.4.2013
Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar'da geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve çoğu Müslüman 43 kişinin yaşamına mal olan şiddet olayları sırasında polis tarafından çekilen bir video ortaya çıktı. İngiliz BBC televizyonunun ortaya çıkardığı videoda, Meiktila kentinde Budistler bir Müslüman'a saldırırken görülüyor. Videoda Müslüman'ın etrafını saran Budistlerin önce onu ateşe verdiği, ardından da "Su dökmeyin, bırakın yansın" diye bağırdıkları duyuluyor. Polislerin müdahale etmeden seyrettiği olayın görüntüleri insan hakları kuruluşlarını dehşete düşürürken, İnsan Hakları İzleme Örgütü de konuyla ilgili raporunda Myanmar'daki Budist grupların Müslümanlar'a karşı düzenlediği şiddet eylemlerini kınadı.

ŞİDDETE KINAMA
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Myanmar hükümetini şiddet olaylarına karşı hiçbir tedbir almamakla da suçladı. Örgütün raporuna göre, Budist rahiplerin de bizzat karıştığı etnik temizlik olaylarında yüzlerce Rohingya etnik grubuna mensup Müslüman yaşamını yitirirken, en az 125 bin insan da yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı. Raporda, güvenlik güçlerinin de olayları yatıştırmak yerine Müslümanlar'a karşı şiddet eylemlerine bilfiil katıldığına vurgu yapıldı. 60 milyon dolayındaki Myanmar nüfusunun yaklaşık yüzde 9'unun Müslüman olduğu kaydedilirken, özellikle son bir yıldır Müslümanlar'ı hedef alan saldırılarda büyük bir artış gözlemleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Myanmar'da şiddetin yeni belgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN