Yaralılara acımadılar

Giriş Tarihi: 23.4.2013

Beşar Esad'a bağlı güçler, Şam yakınlarında muhaliflerin oluşturduğu bir sahra kliniğine saldırı düzenleyerek, en az 86 yaralıyı kurşuna dizdi. Son altı günde ölü sayısı ise 250'yi aştı

Suriye'de Beşar Esad yönetimi ile muhalifler arasındaki çatışmalarda ikinci yıl geride kalırken, rejimin saldırıları da her geçen gün şiddetleniyor. Esad'a bağlı güçlerin başkent Şam yakınlarındaki Cudeydet el Fadel kasabasına düzenledikleri saldırıda en az 150 kişi hayatını kaybetti. Muhalif kaynakların verdiği bilgiye göre, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu birçok kurbanın cesetleri uzun süre caddelerde kaldı. Suriye ordu birliklerinin kasabadaki bir sahra kliniğine düzenlediği saldırıda ise en az 86 yaralının kurşuna dizildiğini aktaran muhalif kaynaklar, bölgeye uygulanan yoğun abluka nedeniyle ölü sayısı hakkında net bir bilgi sahibi olmanın imkânsızlığını dile getirdi. Cudeydet el Fadel'deki katliam Suriye resmi haber kaynakları tarafından da teyit edildi. Resmi haber ajansı SANA, "Teröristlerin büyük kayıp verdiğini" kaydederken, öldürülen bazı muhaliflerin de fotoğrafları yayımladı. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi de ölenlerden 80'inin kimliğinin tespit edildiğini duyurdu. Aralarında Hizbullah'ın da bulunduğu Lübnanlı dini ve siyasi oluşumların temsilcilerini Şam'da kabul eden Devlet Başkanı Beşar Esad, terörist olarak tanımladığı muhaliflerle hiçbir şekilde ateşkes yapmayacaklarını ve sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.

HATİB'İN YERİNE SABRA
Öte yandan Avrupa Birliği, muhaliflerin içinde bulunduğu ekonomik darboğazı aşabilmeleri için Suriye'ye uygulanan petrol ambargosunu kaldırmaya hazırlanırken, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib'in istifasından sonra bu makama Suriye Ulusal Konseyi Başkanı George Sabra getirildi.

İSRAİL İHA'LARI SURİYE'DE UÇUYOR"
Ransız le figaro gazetesi, israil insansız hava araçlarını (iha), ürdün hava sahasını kullanarak suriye üzerinde uçtuğunu, esad'ın kimyasal silahlarıyla ilgili gözlem yaptığını yazdı. gazete, ürdün'ün negev çölü ve amman üzerinden iki koridoru israil'in kullanımına verdiğini belirtti.

AB'DEN AMBARGOYU HAFİFLETME KARARI
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Esad muhalifleri ile sivil halka destek için Suriye'ye uygulanan petrol ambargosunun hafifletilmesi kararı alındığını bildirdi. Avrupalı şirketler bundan sonra muhaliflerin elindeki bölgelerden ham petrol ve petrol ürünleri ithal edebilecek.

ENKAZLARIN ARASINDA...
Suriye'nin birçok kenti adeta deprem sonrasını andıran görüntülere sahne oluyor. Enkazların arasında yaşamaya çalışan halk, hava saldırısı tehlikesiyle de karşı karşıya.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaralılara acımadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN