Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 Türk'ten her an iyi haber gelebilir

Afganistan'da kaçırılan 8 Türk işçi için Taliban'la görüşmeler sürüyor. Yetkililer arabulucu heyetin devrede olduğunu açıkladı. Taliban sözcüsü ise "Sağlık durumları iyi. Türk olduklarından emin olursak serbest bırakabiliriz" dedi

Afganistan'da Taliban'ın esir aldığı 8 Türk mühendisin serbest bırakılması için arabulucular devreye girdi. Afgan yetkililer iyi haberler beklediklerini belirtirken, Taliban da "Rehinelerin Türk olduğundan emin olursak serbest bırakabiliriz" açıklaması yaptı. Logar İl Şura Başkanı Abdulveli Vekil, Logar'ın Azre ilçesine bağlı Deremengel bölgesinde, pazar günü kötü hava şartlarından dolayı acil iniş yapan Mi-8 tipi sivil helikopterdeki 8 Türk vatandaşının serbest kalması için Taliban ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Anadolu Ajansı'na konuşan Abdulveli Vekil, Türk mühendislerden birinin rahatsızlandığını öğrendiğini, bölgeye hemen ilaç gönderdiğini belirtti. Fransız AFP Haber Ajansı ise, Türk mühendisin kalp rahatsızlığı olduğu bilgisini verdi.

SERBEST KALANA KADAR

Arabuluculuk yapmaları için bölgeye kanaat önderlerini gönderdiklerini söyleyen Vekil, pazartesi akşam saatlerinde gönderilen heyetten iyi haberler beklediklerini dile getirdi. İngiliz Reuters Haber Ajansı, Taliban ile Azre'deki köylü heyet arasındaki görüşmelerin devam ettiğini ve grubun yakın zamanda bırakılabileceğini duyurdu. Türk halkıyla Afgan halkının din bağının yanı sıra kültür ve dil bağının da bulunduğunu ifade eden Vekil, bu yüzden Türkler için her türlü yardıma hazır olduklarının altını çizdi. Vekil, "Bu olay gerçekleştiğinden bu yana Taliban ile temas halindeyim. Özellikle aralarında Türklerin de bulunduğunu duyunca tüm işimi bırakıp buna yoğunlaştım. Artık Türk kardeşlerim serbest bırakılana kadar elimden gelen çabayı göstereceğim" diye konuştu. Sekiz Türk'ün MT İnşaat şirketinde çalışan karayolu mühendisleri olduğu ve Afganistan merkezli Horasan Kargo Havayolları'na ait helikopterle Host eyaletinden Kabil'e yolculuk ettikleri belirtiliyor.

"TÜRKLER GÜVENDE"
Vekil, rehin alınan Türk mühendislerin Taliban tarafından güvenli bir bölgeye götürülerek, diğer Rus uyruklu rehinelerden ayrı bir yerde tutulduğunu anlattı. Logar Eyalet Valisi Din Muhammed Derviş de "Aşiretlerin önde gelenlerinin bu olayda önemli bir rolü olacağını düşünüyoruz. Taliban ile konuştular. Rehinelerin bu akşam bırakılacağını umuyoruz" dedi. Türkiye'de bulunan Afganistan Meclis Başkanı Abdülrauf İbrahim, "Çalışmalar hızla ilerliyor en kısa sürede muhtemelen serbest bırakılacaklar. Bundan rahat olun, emin olun" diye konuştu. Taliban ise dün yaptığı açıklamada rehinelerin güvenli bir bölgeye götürüldüğünü doğrulayan bir açıklama yaptı. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, "Yabanc ıların arasında Türklerin de bulunduğunu emin olursak serbest bırakabiliriz. Sağlık sorunları yok. İyiler. Afganistan'dalar. Akıbetlerine Taliban yönetimi karar verecek" dedi. Bu olayın, 11 yıldır Amerika tarafından yönetilen NATO birlikleriyle savaşan Taliban'ın son altı yıldaki en fazla sayıdaki yabancı kaçırma olayı olduğu belirtilirken; sekiz Türk, bir Rus, bir Kırgız ve bir Afgan'dan oluşan 11 kişiden Rusya vatandaşının isminin Pavel Petrenko olduğu bildiriliyor. Diğer rehinelerin isimleri ise henüz belli değil. Taliban rehinelerin uyruklarına ilişkin bir açıklama yapmazken, ilk açıklamada hepsinin Amerikan askeri olduğunu iddia etmişti. Helikopterin iniş yaptığı bölgenin, NATO veya Afgan ordusu mevcudiyetinin olmadığı bir bölge olduğunu hatırlatan Logar Polis Şefi yardımcısı Reis Han Sadık, "Bu sorunu yaşlı heyeti aracılığıyla çözmek istiyoruz. Eğer bir çözüme ulaşamazsak askeri operasyon planlıyoruz" dedi. Bu arada Taliban, Afganistan'ın Kandahar ve Gazni vilayetlerinde Uluslar arası Destek Gücü (ISAF)'e ait 2 tankı etkisiz hale getirdiklerini ve saldırılarda 6 askeri de öldürdüklerini iddia etti.

ADANALI TIR ŞOFÖRÜ KAÇIRILDI

Rehin 8 Türk'ten 3'ünün Adana'da oturan ailelerinde endişeli bekleyiş sürüyor. İnşaat kalıpçısı üç çocuk babası Erkan Kaya'nın (35) kardeşi serbest bırakılma haberini ümitle beklediklerini söyledi. TIR şoförlüğü yapmak üzere Afganistan'a giden 60 yaşındaki Kerim Yeşil'in de geçen çarşamba Taliban tarafından kaçırılıp TIR'ının yakıldığı ileri sürüldü. Kardeşi Mehmet Ali Başçı ağabeyinin kaçırıldığını ancak helikopterdeki 8 Türk'ten biri mi yoksa onların dışında mı kaçırıldığını tam olarak bilmediklerini belirtti. Kaçırılan helikopterde bulunan 8 Türk'ün MT İnşaat adına bölgede bulundukları açıklandı. Ancak Dışişleri Bakanlığı inşaat şirketi ile ilgili detaylı bilgi vermekten kaçındı. Bu arada Türkiye çapında onlarca MT İnşaat ya da MT Yapı adı altında şirketin bulunduğu ortaya çıktı. İnternette ya da ticaret odalarının kayıtlarında bulunan şirketler kendi şirketlerinin söz konusu olayla ilgisi bulunmadığını sadece isim benzerliği olduğunu söyledi.

27 AY REHİN KALAN TÜRK: AMAÇLARI PROPAGANDA
Afganistan'da Taliban tarafından kaçırılan ve 27 ay rehin tutulduktan sonra 20 gün önce serbest bırakılan Adanalı Sertaç Dikilitaş (30), kaçırılan 8 Türk'ün ailelerine umutlu mesajlar verdi. Olayı duyunca büyük üzüntü yaşadığını belirten Dikilitaş, "O an kendi yaşadıklarım gözümün önüne geldi. Gece rahat uyuyamadım. Onları en iyi ben anlarım. Çünkü 27 ay rehin kaldım. Ailemden haber alamadım. Ama şu unutulmasın kaçırılan arkadaşlar kesinlikle kurtarılacaktır. Çünkü ben Talibanların en kötü grubunun içindeydim. Amaçları öldürmek değil, seslerini duyurmak. Aileler ümitlerini hiçbir zaman yitirmesin, dua etsinler. Taliban onları öldürmeyecektir. Dışişleri Bakanlığı da devreye girdi, en kısa zamanda kurtulacaklarına inanıyorum" dedi.

"TÜRKİYE'NİN İYİ İLİŞKİLERİ VAR"
Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (ORSAM) Afganistan uzmanı Fazıl Ahmed Burget, "Yabancı işçilerin daha çok fidye için kaçırıldığı bilinen Afganistan'da Türk vatandaşlarına neredeyse tüm etnik grup ve siyasal gruplar sempati duyuyor. Afganistan'da on bir yıl içerisinde tek bir Türk işçinin kaçırıldığı görülmemiştir. Bunun temel sebebi, Afganistan'da uzun süreden beri yaşanan sorunlarda Türkiye devletinin daha çok çözümden yana bir siyasal çizgide olması ve tarih boyunca Türkiye - Afganistan arasındaki dostluk ilişkilerinin rolü olduğu düşünülebilir" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 Türk'ten her an iyi haber gelebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN