Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeçen kardeşler 'e-bombacı' çıktı

Boston bombacısı Cohar ile "Her şeyi o planladı" dediği abisinin, El-Kaide sitelerine girip radikalleştiği, ağabeyin bomba yapımını da internetten öğrendiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 24.4.2013
ABD'DE 15 Nisan'daki Boston Maratonu'nda 3 kişinin, ardından da Watertown kentinde bir polis memurunun ölümüne neden olmakla suçlanan Cohar Tarnaev'in ifadelerinin ayrıntıları ortaya çıkıyor. Cohar, konuşamadığı için yazılı olarak ifade veriyor. 19 yaşındaki Cohar, insanların can ve malına karşı kitle silahı kullanmakla suçlanıyor ve ölüm cezası almasına da kesin gözle bakılıyor.

'AVUKAT İSTEMİYORUM'
Cohar'ın sadece "Savunma avukatı istiyor musun?" sorusuna sesli bir şekilde "Hayır" dediği öğrenildi. Çeçen asıllı olmasına rağmen ABD vatandaşı olarak yargılanan Cohar'ın parası olmadığı için avukat tutamayacağını söylediği, haklarını okuyan hâkime Marianne B. Bowler'ın da kendisine avukat sağlayacaklarını söylediği belirtildi.

'BEN SADECE YERLEŞTİRDİM'
Cohar'ın tüm suçlamaları kabul ettiği ve öldürülen ağabeyi Tamerlan Tarnaev'i suçladığı da kaydedildi. Cohar, eylemi ağabeyi ile gerçekleştirdiğini, daha önce ise başka eylemde bulunmadığını belirtti. CNN ve New York Times'a göre eylemde sadece ağabeyi ile birlikte hareket ettiklerini söyleyen Cohar, bombaları ağabeyinin yaptığını ve eylemi de onun planladığını, kendisinin ise sadece bombaları yerleştirdiğini belirtti. Zanlı ile 30 Mayıs sabahı bir görüşme daha yapılacak. Soruşturmada aktif görev alan FBI yetkilileri de isimlerini açıklamadan ABD basınına dosya ile ilgili bilgi vermeye devam ediyor. ABC News'e konuşan bazı yetkililere göre, Tamerlan ve Cohar kardeşler, El-Kaide sitelerine girerek radikal İslam'dan etkilendi. Ancak El Kaide veya Taliban gibi örgütlerle organik bağları bulunmuyor. Bombalama için yabancı bir ülkeden de destek almadılar. Ağabey Tamerlan, Boston Maratonu sırasında kullandıkları düdüklü tencere bombaları yapmayı da internette öğrendi. Ancak kardeşlerin Boston saldırısını neden düzenledikleri sorusu ise hâlâ yanıtsız.

FBI 'LİDER KİŞİLİKLİ' DEMİŞ

Diğer yandan İngiliz Daily Telegraph gazetesine konuşan anne Zubeidat Tarnaev, tüm olanları bir komplo olarak değerlendirerek çarpıcı iddialar ortaya attı: "Çocuklarım kesinlikle suçsuz. Önümüzde hafta eşim ile Tamerlan'ın cenazesi için ABD'ye gideceğiz. ABD'li yetkililer en az 3 kez evime gelip Tamerlan'ın herhangi bir örgüt bağlantısının olup olmadığını sordular. Ayrıca FBI onu en az 5 kez sorguladı. Lider kişilikli bir çocuk olduğunu söylediler. En son sorgulama 1 buçuk yıl önceydi. Oğlumu adım adım takip ediyorlardı. Böyle bir şey planlasa FBI'nın önceden haberi olurdu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeçen kardeşler 'e-bombacı' çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN