Muhaliflere baskın

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Irak'ta güvenlik güçlerinin Başbakan Maliki karşıtı gösterilerin düzenlendiği kampa baskın yapması sonucu 27 kişi öldü. İntikam almak isteyenler güvenlik noktalarına saldırınca 22 kişi daha öldü

Irak'ın Kerkük iline bağlı Havice ilçesinde geçen cuma gününden bu yana eylemlerini sürdüren göstericilerin üzerine güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 27 kişi öldü, 114 kişi de yaralandı. Havice'deki olayların ardından intikam almak isteyenlerin Selahaddin kentinde güvenlik noktalarına saldırmasıyla 16 kişi daha öldü. Başkent Bağdat'ta da protestocular 6 Irak askerini öldürdü, 1 askeri de kaçırdı. Sünni göstericilerin bulunduğu Havice'deki kampta, Şii Başbakan Nuri El Maliki protesto ediliyordu. Sünni liderlere göre olaylar, hükümete bağlı güçlerin helikopterle kampa baskın yapmasından sonra gerçekleşti. Irak hükümeti ise kampa yapılan baskın sırasında göstericilerin askerlerin üzerine ateş açtığını savundu. Hükümet ayrıca ölenlerin 3'ünün güvenlik görevlisi ve 24'ünün de militan olduğunu açıkladı. Ancak Sünni göstericiler ölenlerin büyük kısmının siviller olduğunu öne sürdü. Bölgeye giriş ve çıkışlara izin verilmediği için olaylara dair sağlıklı bilgi de alınamadı. Ordunun Havice'deki muhalif kamptaki çadırları da tamamen yaktığı bildirildi. 27 kişinin ölüm haberinin gelmesinden sonra Sünni olan Eğitim Bakanı Muhammed Temim ve Bilim ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim El Samaray ordunun düzenlediği saldırıyı protesto için görevlerinden istifa etti. Yaşanan son olay, aralık ayından beri Sünniler'in Başbakan Maliki karşıtı yaptığı gösterilerde en kanlı gün oldu. Olaylar sonrasında Irak'taki Sünni-Şii geriliminin iyice tırmanması bekleniyor. Havice'deki olayların ardından Sünniler'e destek vermek amacıyla Felluce kentinde de bir gösteri düzenlendi. Sünniler, Başbakan Maliki'yi gücünü kullanarak ülkedeki Şii etkisini artırmakla suçluyor.

MALİKİ KOMİTE KURDU
Başbakan Maliki'nin dünkü olaylardan sonra bir komite kurulmasını emrettiği ve olayların inceleneceği açıklandı. Birçok bölgede de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhaliflere baskın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN