Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saygısızlık mı kültürel farklılık mı?

Microsoft patronu 'in, Güney Kore Devlet Başkanı Geun-Hye ile eli cebinde tokalaşması, "saygısızlık yapıyor" eleştirileriyle ülke halkı ve medyasını ikiye böldü

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Güney Kore'nin başkenti Seul'de ülkenin kadın devlet başkanı Park Geun-Hye'nin Microsoft kurucusu işadamı 'i makamında ağırlarken çekilen bu fotoğraf tartışmalara neden oldu. Gates'in Güney Kore devlet başkanıyla bir eli cebindeyken tokalaşması etik kurallar konusunda köklü bir geleneği olan Güney Koreliler'i kızdırdı. Güney Kore ulusal basınının hemen hemen tüm gazetelerde eleştirel bir dille manşetlerine taşıdığı fotoğrafla ilgili ülkenin saygın gazetecilerinden JoongAng Ilbo "Kültürel farklılık mı, yoksa saygısızca bir hareket mi" sorusunu sordu. Güney Kore halkı ise Twitter hesaplarında "Bir ülkenin liderinin karşısına nasıl böyle saygısızca çıkılır" gibi yorumlarla tepkilerini gösterdi. Ülkenin özel televizyonları ise işi daha da ileriye götürerek fotoğrafı davranış bilimi uzmanlarına yorumlattı. Az da olsa bazı Güney Koreli yorumcular Gates'in bu hareketinin kültürel farklılıklar göz önünde bulundurularak anlayışla karşılanması gerektiğini, Güney Kore'nin saygı kurallarının tüm ülkeler için geçerli olamayacağını belirterek tartışmalarda sükûnet çağrısı yaptı.

Gates bunu hep yapıyor
Bill Gates'in bu davranışı Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye'ye özel değil. 2008'de ülkenin eski devlet başkanı Myung Bak Lee ile yine elini cebinde tokalaşan Gates, Güney Afrika'nın ilk devlet başkanı Nelson Mandela'dan, Microsoft yetkilisi Jeff Raikes'e, eski Fransa Devlet Başkanı Nicholas Sarkozy'ye kadar birçok kişiyle yine aynı şekilde tokalaşmış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saygısızlık mı kültürel farklılık mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN