Aileleri sorgulanıyor

Giriş Tarihi: 25.4.2013

ABD istihbarat birimi FBI ile Rusya istihbarat birimi FSB yetkilileri, Boston Maratonu'nu kana bulamakla suçlanan Çeçen kardeşlerin ailesini Dağıstan'da sorgulamaya başladı

ABD heyeti, 15 Nisan'da Boston Maratonu'nda çifte bombalı saldırı düzenleyen Çeçen asıllı kardeşler Tamerlan ve Cohar Çarnaev'in ailesinin görüşlerine başvurdu. Öldürülen Tamerlen ve hastanede tedavisi devam eden Cohar'ın anne ve babası Zubaidat-Anzor Çarnaev'i Dağıstan'da sorgulayan ABD heyetinin, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile işbirliği yaptıkları bildirildi. ABD heyetinde kimlerin bulunduğu açıklanmasa da basın Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarının görüşmede hazır bulunduğunu yazdı. Sorgulama işlemleri, FSB'nin Dağıstan'ın başkenti Mahaçkala'daki ofisinde gerçekleştirildi. Heyetin Çarnaev kardeşlerin 3 kişinin ölümüne neden olan saldırı konusunda Rusya'da bir bağlantıların olup olmadığını araştırdığı belirtildi. Ağabey Tamerlan'ın 2012'de Rusya'da 6 ay geçirdiği saptanmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Johnn Kerry de Tamerlan'ın Rusya ziyareti sırasında radikal İslami gruplardan etkilenebileceğini söyledi. Saldırının hemen ardından ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ortak çalışma konusunda anlaşmıştı. ABD'li yetkililerde "Boston Maratonu ülkemiz adına tarif edilemez bir faciaydı. Ancak bu süreç Rusya ile ilişkilerimizi geliştirme şansı yakaladık" yorumunda bulundu. Zubaidar ve Anzor Çarnaev çifti, daha önce verdikleri röportajlarda çocuklarının masum olduğunu ve yaşananların komplo olduğunu savunmuştu. Tarnaev çifti, ayrıca öldürülen çocukları Tamerlan'ın cenaze işlemleri için ABD'ye gitmek istiyordu.

ABD'DE BİR EVDE 5 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ
ABD'nin İllionis eyaletine bağlı Mancashter kasabasında tek katlı bir binada 5 kişi ölü olarak bulundu. Eyalet polis sözcüsü Monique Bond, 5 kişinin bir evde silahla öldürüldüğünü söyledi. Manchester Belediye Başkanı Ronald Drake de iri yapılı olduğu belirtilen şüphelinin girdiği çatışmada yaralı olarak yakalandığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aileleri sorgulanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN