Gazze'de havaalanında develer otluyor

Açılışını Bill Clinton'un yaptığı Yaser Arafat Uluslararası Havalimanı harabeye dönmüş durumda.

Giriş Tarihi: 27.4.2013 15:40 Güncelleme Tarihi: 27.4.2013 15:52

Gazze, havalaanının yeniden inşaatını bekliyor. 1998 yılında açılan Yaser Arafat Uluslararası Havalimanı, Gazzelilerin en büyük hayaliydi.

Açılışını Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat ile birlikte dönemin Amerika Başkanı Bill Clinton yapmıştı. Gazze havalimanı yıllık 700 bin yolcu kapasitesiyle Gazzelilerin dünyaya açılan en büyük penceresiydi. Bu hayal çok kısa sürdü. Bugün kara ve deniz pencereleri kapalı olan Gazze'nin hava penceresi 2001 yılında kapatıldı. İsrail savaş uçakları, ikinci intifada sırasında Gazze havaalanını bombaladı.

Gazze havaalanı 2005 yılında yeniden faaliye sokulmak istendi bu konuda tüm çalışmalar yapılmıştı ancak o dönemde de Gazze İsrail ablukasına ve dış dünyaya ile tüm bağlantıları kesildi.

Sonrasında ise önce 2006 ardından 2009 ve son olarak 2012 Kasım ayındaki İsrail'in kanlı hava saldırıları vurdu Gazze'yi. Filistinliler, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardından şimdi yeniden beklenti içerisine girdi. Havaalanlarının yeniden açılmasını isteyen Filistinliler, "bu bizim en büyük ve en güzel rüyamız" diye konuştu. Tam 12 yıldır kapalı olan ve terminali yıkık halde bekleyen, pisti kullanılamaz hale getirilen havaalanında şu an bir harabeden farksız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'de havaalanında develer otluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN