Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'ye uyarı

ABD Başkanı Barack , hükümetinin kimyasal silahlar kullandığına yönelik kanıtların henüz ön bilgi niteliğinde olduğunu, bu tarz silahların kullanılmasının 'oyunun kurallarını değiştireceğini' söyledi.

Giriş Tarihi: 27.4.2013 09:12
, Ürdün Kralı Abdullah ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. İki lider, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konusunda açıklamalarda bulundu. Kadın ve çocukları gözetmeksizin, sivillerin havan topları kullanılarak öldürülmesinin yeterince dehşet verici olduğunu söyleyen Obama, kitlesel imha silahlarının kullanılmasının ise uluslararası kuralların ve yasaların oluşturduğu çizgiyi aşacağını ifade etti. Obama, 'Bu, oyunun kurallarını değiştiren bir şey olacaktır. Tedbirli bir biçimde hareket etmeli ve bu tip değerlendirmeleri dikkatli şekilde yapmalıyız. Ancak hepimiz, kimyasal silahlarların sivil toplumlar üzerinde sistematik bir şekilde kullanılmasına izin vermeyeceğimizi biliyoruz' dedi.

Obama kendisine yöneltilen bir soru üzerine de, Suriye'de kimyasal silahların kullanılıp kullanılmadığına dair araştırmaların uzun sürebileceği, bu konudaki kanıtların henüz ön bilgi niteliğinde olduğu bilgisini verdi. Obama ayrıca, 'Suriye hükümetinin kendi halkı üzerine kimyasal silahlar kullanması, benim hesaplarımı ve ABD'nin bu gibi durumlara yaklaşımını değiştirecek çizgiyi aşacaktır. Yani bu bir aç-kapa tuşu değil' şeklinde konuştu.

ABD'nin, Ürdün'e Suriye konusundaki desteğinden dolayı teşekkür eden Kral Abdullah ise, Suriye sorununa politik bir çözüm bulunması için her iki tarafın da çok sıkı çalıştığını söyleyerek, Obama'nın liderliğinde ve yapılacak toplantılar eşliğinde, çözüme ulaşılabilecek bir mekanizma bulunabileceğinden emin olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan Suriye'ye uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN