Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anneleri de terör listesindeymiş

Boston bombacısı kardeşlerin annesinin de saldırıdan 6 ay önce sorgulandığı ve ağabey Tamerlan gibi terör listesinde olduğu anlaşıldı

Giriş Tarihi: 28.4.2013
ABD'de 15 Nisan'da Boston Maratonu'na yönelik bombalı saldırılardan sorumlu Çeçen Tarnaev kardeşlerin annelerinin de ağabey Tamerlan gibi ABD'nin terörist listesinde olduğu anlaşıldı. Soruşturmayı yürüten yetkililerin AP haber ajansına verdikleri bilgiye göre, Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) anne Zübeyde Çarnaev'i de büyük oğlu Tamerlan Çarnaev gibi, saldırıdan önce "teröristler ve terör zanlılarını içeren gizli veritabanına" ekledi. Anne ve oğlunun saldırıdan 18 ay önce listeye eklendiğini söyleyen yetkililer, "Rus kaynaklar ikisinin de radikalleşme eğiliminde olduğunu bize bildirmişti. Bunun üzerine anne ve büyük oğlu CIA tarafından takip edilmesi gerekenler listesine eklenmişti" dedi. Anne Zübeyde Çarnaev'in ayrıca saldırıdan 6 ay önce oğlu Tamerlan ile Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sorgulandığı da belirtildi.

FBI OKUL BAHÇESİNDE

Anne Çarnaev, saldırıdan bu yana çocuklarının masum olduğunu ve ABD'nin kendilerine bir komplo kurduğunu savunuyordu. Eski eşi Anzor Çarnaev de hafta içinde Dağıstan'da ABD ve Rus yetkilerce sorgulanmıştı. ABD polisinin ağır yaralı olarak yakaladığı küçük kardeş Cohar Çarnaev de ilk ifadesinde maraton saldırısından ağabeyi Tamerlan'ı sorumlu tutmuştu. Öte yandan FBI'nın soruşturma kapsamında Cohar'ın ikinci sınıf öğrencisi olduğu Massachusetts Dartmouth Üniversitesi'nin bahçesinde de bir takım deliller topladığı bildirildi. FBI üniversite bahçesindeki çalışmalar hakkında detay vermedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anneleri de terör listesindeymiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN