Peşmergeler Kerkük'te

Günlerdir çatışmaların eksik olmadığı Irak'ın Kerkük kenti çevresine Kürt peşmergeler yerleştirildi. Kenti koruyacak olan peşmergeler, ciddi bir sorun olmazsa içeri girmeyecek

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Yaklaşık 10 gündür silahlı gruplarla güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların devam ettiği Irak'ın Kerkük kentinin çevresine silahlı peşmergeler yerleştirildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı yetkilisi Halgurt Hikmet, "Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'le gerçekleştirdiğimiz toplantıdan sonra teröristlerin içeri girmesini önlemek ve kargaşa yaşanmaması için peşmerge güçlerinin Kerkük'ün etrafına konuşlandırılmasına karar verdik" açıklamasında bulundu. Anadolu Ajansı'na konuşan Hikmet, "Kerkük kent merkezinde asayişi eskiden olduğu gibi yine mahalli polis sağlayacak, peşmerge içeri girmeyecek" dedi. IKBY'den yapılan bir diğer açıklamada da, istihbarat güçlerinin yeni saldırıların ihbarını aldığı kaydedilerek, peşmergelerin Kerkük Valiliği'yle yapılan istişarelerden sonra yerleştirildiği belirtildi. Açıklamada "Peşmerge güçleri, bölgede oluşan otorite boşluğunu dolduracak. Bütün amaç, sivillerin korunması" cümlelerine yer verildi.

ORDU ALARMA GEÇTİ

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Irak ordusunda görevli üst düzey bir general ise, Kerkük'teki peşmerge hareketlenmeleri üzerine ordunun alarma geçtiğini ve bu durumu kendi otoritesine yönelik bir girişim olarak algılandığını belirtti. Öte yandan Irak'ta dün yine bombalar patladı. Başkent Bağdat'ın batı kesiminde Sünnilerin oluşturduğu bir protesto kampına saldırı düzenleyen silahlı militanlar 5'i asker 10 kişiyi öldürdü. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise askerlerin öldürülmesi karşısında sessiz kalamayacağını söyledi. Maliki "Din adamlarına, aşiret şeyhlerine ve halka sesleniyorum. Bu katilleri aranızdan çıkarın" dedi.

SAHVA'DAN UYARI

El Kaide karşıtı Sünnilerin meydana getirdiği Sahva adlı silahlı grubun komutanı Şeyh Visam El Hardan, orduya mensup askerleri öldürmeye devam eden militanları misilleme yapmakla tehdit etti. Irak televizyonundan yayınlanan açıklamasında Şeyh Visam, "Gerekirse 2006'daki gibi sahaya inip göreve koşarız. Bizi çağıranların davetine karşılık veririz" dedi. 2006'da Sahva grubu ülke içindeki Sünni militanlarla çatışmış, her iki taraf da çok sayıda kayıp vermişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmergeler Kerkük'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN