Yeni hükümete saldırı gölgesi

İki aylık siyasi krizden sonra yeni hükümetine kavuşan İtalya'da, yeni bakanlar yemin ederken Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na saldırı düzenlendi. İşini kaybetmiş bir kişi, iki güvenlik görevlisini ve hamile bir kadını yaraladı

Giriş Tarihi: 29.4.2013
İtalya'da Enrico Letta'nın başbakanlığındaki yeni hükümet Cumhurbaşkanlığı'nda yemin ederken, tarihi bina ikisi güvenlik görevlisi üç kişinin yaralandığı trajik bir saldırıya sahne oldu. İtalya'nın çiçeği burnunda yeni kabinesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda dün sabah saatlerinde yemin etti. Silvio Berlusconi'nin Özgürlükler Partisi'nden Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzini yemin ederken, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya, Cumhurbaşbakanlığı Sarayı Chigi'nin önünde 2 jandarmaya ateş açıldığı bildirildi. Kalabriya bölgesinde yaşayan ve iki yıldır işsiz olan 46 yaşındaki duvar ustası Luigi Preiti, Giuseppe Giangrande (50) ve Francesco Negri (30) adındaki jandarmaları boynundan ve bacağından yaraladı. 6 el ateş eden Preiti, polis tarafından hareketsiz hale getirildi. Ailesi ile beraber yoldan geçen hamile bir kadın da hafif yaralandı. Yaralıların hayati tehlike içinde olmadığı belirtildi.

İNTİHARA KALKIŞTI
Olay yerine takım elbise ve kravat ile gelen Preiti'nin Allessandria şehrinde yaşarken, 2 yıl önce inşaat şirketinin iflası üzerine Kalabriya'ya ailesinin yanına döndüğü, eşinden boşandığı ve bir çocuğunun olduğu belirtildi. Başbakan Letta'nın ilk bakanlar kurulu toplantısından sonra konuşan yeni İçişleri Bakanı Angelo Alfano, saldırının münferit bir olay olduğunu ve terörizm şüphesi bulunmadığını söyledi. Alfano, şüphelinin şarjördeki mermiler bittiği için intihar edemediğini söyledi. Bu arada Beş Yıldız Hareketi'nin lideri komedyen Beppe Grillo da son dönemde sosyal tansiyonu tırmandırmakla suçlandı. Saldırıdan sonra Cumhurbaşbakanlığı Sarayı'nın etrafı güvenlik kordonu içine alınıp güvenlik önlemleri artırıldı. Enrico Letta başkanlığındaki yeni hükümet bugün Temsilciler Meclisi, yarın da Senato'dan güvenoyu isteyecek. Hükümetin güvenoyu alma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağı bildiriliyor.

KYENGE, İTALYA'NIN İLK SİYAHî BAKANI
Kongo asıllı Cecile Kyenge, İtalya'nın ilk siyahî bakanı oldu. Yeni hükümette Entegrasyon Bakanı olarak atanan iki çocuk annesi Kyenge, Roma Katolik Üniversitesi'nde tıp okuduktan sonra göz doktorluğu yaptı. Kyenge özellikle vatandaşlık hakları ile ilgili mücadeleleriyle tanınıyor. Kyenge'yi ilk kutlayanlardan biri Ganalı futbolcu Mario Balotelli oldu. Kyenge, yeni bir yasayla, İtalya topraklarında doğanlara kan bağı olmasa da vatandaşlık vermeyi hedefliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni hükümete saldırı gölgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN