Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama: Collins'le gurur duyuyorum

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) oyuncusu Jason Collins'in eş cinsel olduğunu açıklamasıyla ilgili, "Collins'le gurur duyuyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 30.4.2013 22:46

Obama, basın toplantısından ayrılırken, gazetecilerin soruları üzerine kürsüye geri dönerek eş cinsel olduğunu açıklayan en son Wizards takımının formasını giyen NBA oyuncusu Collins ile ilgili açıklama yaptı.

Kendisiyle dün görüştüğünü belirten Obama, "Müthiş bir genç adam, ona daha fazla gurur duyamazdım dedim" ifadesini kullandı.

Obama, "Bu ülkede gördüğümüz olağanüstü gelişmelerden biri de eş cinsel toplumunun sadece bir parça eşitliği veya toleransı değil, tamamen eşit olmayı, tamamen Amerikan ailesinin bir parçası olmayı hak ettiğine yönelik farkındalığın artması" diyerek, Collins'in bu açıklamasıyla kimliğini açıklamada zorlanan birçok eş cinsel gence de rol model olacağını kaydetti.

Obama, Amerika'nın, herkese adaletli davranmaya yönelik artan farkındalık çerçevesinde atılan bu yeni adımdan gurur duyması gerektiğini dile getirerek, "Herkes ailenin bir parçası, insanları karakterlerine ve eylemlerine göre değerlendirmeliyiz, cinsel tercihlerine göre değil. Collins'le gurur duyuyorum" diye konuştu.

Collins, bir dergiye verdiği röportajda, "34 yaşında bir NBA pivotuyum. Siyahım, eş cinselim" ifadesini kullanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Collins'le gurur duyuyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN