Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yoksul 1.4 milyar kişi için var mısın?

"Açlık Sınırında Yaşa" kampanyasıyla 5 gün, günde 1 buçuk dolarla yaşanacak. 50 bin katılımcıdan 10 milyon dolar gelir bekleniyor. Amaç, küresel düzeyde yoksulluğa dikkat çekmek

Giriş Tarihi: 30.4.2013
ARGO filmi ile Oscar kazanan ve bu yılın en çok konuşulan isimlerinin başında gelen ABD'li oyuncu, senarist ve yönetmen Ben Affleck, dünden itibaren "yoksul" biri oldu. 40 yaşındaki Affleck, "Global Poverty Project / Küresel Yoksulluk Projesi" derneğinin 2008'de başlattığı ve her yıl düzenlenen "Live Below the Line Challenge / Açlık Sınırında Yaşa" kampanyasına katıldı. Milyon dolarlık servetin sahibi olan ünlü oyuncu, bu çerçevede 29 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında günde 1 buçuk dolarla (2 buçuk TL) yaşayacak. 5 gün boyunca 7 buçuk dolara yaşayacak olan Affleck, Twitter hesabından; "Dünyada 1.4 milyar kişi günde 1 buçuk dolardan daha az parayla hayatta kalmaya çalışıyor. Ben de Doğu Kongo Girişimi adına kampanyaya katılıyorum. Sen de katılacak mısın?" diye yazdı. Ünlü oyuncu, 2010'da yoksullar için Doğu Kongo Girişimi'ni kurmuştu. Affleck, 7 buçuk doları ile sabahları bir tane sahanda yumurta, öğlenleri patlamış mısır ve akşamları da poşet çorba gibi ucuz besinleri satın alabilecek. Affleck'in yanı sıra kampanyaya ABD'li genç oyuncu Sophia Bush, İngiliz oyuncu Tom Hiddleston, ABD'li şarkıcı Josh Groban gibi isimler de katıldı.

27 BİN 500 ÇOCUK ÖLECEK

Geçen yıl "Açlık Sınırında Yaşa" kampanyasına 20 binden fazla kişi katılmış ve yoksullar için 3 milyon dolardan fazla gelir elde edilmişti. Kampanyaya ABD'nin yanı sıra Kanada, Yeni Zelanda ve İngiltere'den de on binlerce katılım oluyor. Organizatörler bu yıl 50 bin kişinin katılmasını bekledikleri etkinlikte 10 milyon dolar gelirin elde edilmesini umut ediyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de 5 günlük "Açlık Sınırında Yaşa" kampanyası boyunca 27 bin 500 çocuğun gıda yetersizliğinden dolayı öleceğini açıkladı. DIŞ HABERLER

Babacan: 2 dolar altında kimse yok
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 12 Nisan'da İstanbul'da katıldığı bir toplantıda, Türkiye'de 2 dolar altında nüfus kalmadığını açıklamıştı. Söz konusu toplantıda, son üç yılda Türkiye'nin sadece Avrupa'nın değil dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu belirten Babacan "Türkiye 4 milyon 700 bin kişi ilave istihdam oluşturdu. Aynı dönemde Avrupa'daki istihdam kaybı 6 milyon, ABD'deki istihdam kaybı ise 5 milyon" dedi. "Bizim geliri günlük 1 doların altında olan nüfusumuz kalmadı, sıfırladık. 2 dolar sınırına baktığımızda onu da sıfırlamış durumdayız" diyen Babacan, 4.3 dolar gelirin altı ise 2002'de yüzde 30 iken 2.7'ye gerilediğini söylemişti.

14 günden fazla yapılamaz
Prof. Dr. Ziya Mocan (İç Hastalıkları Uzmanı): Uzun süre yapılamaz. Bir haftayı geçmemesi gerekiyor. Yeşillik ve taze sebze-meyvelerden yoksun olduğu için sağlıklı bir beslenme olarak kabul edilemez. Tek yönlüdür. Ben böyle bir beslenme şekline girmem, eğer böyle bir diyet yapacak olsam ilave bolca yeşillik eklerim. Vitamin değeri düşük bir diyet. Proteini var, yağı var. Vitamin eksikliğine yol açar ve zayıflatır. Yumurta hem tok tutar hem de besleyicidir. En fazla 7-10 güne kadar yapılır ama bu devamlı yapılırsa bıkkınlık getirir. Salata yok. Elma haricinde meyve yok.

Uzm. Dr. Ayça Kaya (Metabolizma Hastalıkları Uzmanı): 14 günden fazla yapılmamalı. Sürekli bu şekilde yaşanamaz. Günlük hayatta bu şekilde yaşamak, sürekli olmadığı sürece herhangi bir sağlık problemine yol açmaz. İçerik olarak baktığımızda çok yanlış değil. Ama ucuz protein kaynağı olarak yumurta seçilmiş. Diyet mönüsü değil, ekmeği, pirinci ve hamuru oldukça fazla bir beslenme. Bununla kişi zayıflamaz. Tek yönlü beslenme olmuş. Süt, yoğurt, ayran grubu yiyecek yok. Bu da kalsiyum açısından fakir bir beslenmeyi gösteriyor. Uzun vadede algıda bozulma ve yorgunluk yapar.

SAĞLIK SERVİSİ


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yoksul 1.4 milyar kişi için var mısın?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN