Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En genç kral tahta oturdu

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen bir törenle krallık tacını takan 46 yaşındaki Willem Alexander, 123 yıl sonra ülkede tahta geçen ilk erkek ve Avrupa'nın en genç kralı oldu

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Hollanda dün tarihi günlerden birini yaşadı. 75 yaşındaki Kraliçe Beatrix, 33 yıldır oturduğu tahtı büyük oğlu veliaht Prens Willem Alexander'a bıraktı. Başkent Amsterdam'da düzenlenen törende krallık tacını takan Willem Alexander, 123 yıl aradan sonra ülkede tahta geçen ilk erkek oldu. Kraliçe Beatrix, başkent Amsterdam'daki Kraliyet Sarayı'nda Başbakan Mark Rutte, Senato ve Meclis başkanları ile kabine üyelerinin hazır bulunduğu törende, tahttan çekildiğine dair feragatnameyi imzalayarak görevi oğluna devretti.

ANNESİNE TEŞEKKÜR ETTİ
Beatrix'ten sonra aynı belgeyi Willem Alexander ve eşi Prenses Maxima imzaladı. Willem Alexander Kral olurken, 41 yaşındaki Arjantinli eşi Maxima da Kraliçe unvanını aldı. Maxima aynı zamanda ülkenin ilk göçmen kökenli kraliçesi oldu. 46 yaşındaki Kral Alexander da Avrupa'nın en genç kralı unvanını elde etti. Törenden sonra Kraliyet Sarayı'nın balkonuna çıkan Beatrix, alanı dolduran binlerce kişiye "Yeni kralınız Willem-Alexander'ı tanıtmaktan büyük mutluluk duyuyorum" diyerek Kral Willem Alexander ve Kraliçe Maxima'yı takdim etti. Halkın büyük sevgi gösterisinde bulunduğu Kral Willem Alexander, annesine teşekkür etti. Üçlü, halkı selamladıktan sonra, Kral Alexander, eşi Kraliçe Maxima ve sarı elbiseler içindeki 3 kızı ile balkondan kalabalığı selamladı. Alexander'ın kral olmasıyla 9 yaşındaki en büyük kızı Prenses Amalia tahtın yasal varisliğini elde etti. Krallık tacını takan Willem Alexander ilk iş olarak eşi ile birlikte Hollanda'nın 12 eyaletini gezecek ve ilk yurt dışı ziyaretlerini Lüksemburg ve Belçika'ya yapacak.

BABACAN DA KATILDI

Törenin ardından Kraliyet Sarayı'nın yanında bulunan Nieuwe Kerk Kilisesi'ne geçen Kral Willem Alexander, burada Senato ve Meclis başkanlarıyla hükümet üyelerinin hazır olacağı oturumda yemin etti. Söz konusu yemin, bu özel oturuma katılan siyasilerle sınırlı oldu. Bu yüzden daha önce yemin etmeme kararı alan, aralarında Sosyalist Partili (SP) Sedat Karabulut'un da bulunduğu 14 milletvekili ve senatör bu oturuma katılmadı. Törende, aralarında Türkiye, İngiltere, Belçika, Danimarka ve İspanya'nın da yer aldığı 30 kadar ülkeden 200 kişilik üst düzey davetli hazır bulundu. Törene Kraliyet ailesinin özel davetlisi olarak Hollanda'ya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile eşi Zeynep Babacan ve Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan da katıldı. Kilisedeki törenden sonra davetlilere Kraliyet Sarayı'nda resepsiyon veren Kral Alexander, ardından gemiyle halkı selamladı. Yerel saat ile 10.00'da başlayan törenleri Hollanda TV'si canlı yayınladı. 5.5 milyon euro harcanan töreni 20 bin kişi izledi.

AYRILIŞ NEDENİ HÂLÂ BELİRSİZ
TAHTI oğluna bırakmasıyla Prenses unvanını alan Beatrix'in tahttan neden feragat ettiği bilinmiyor. Oğlu Prens Friso'nun geçen yıl Avusturya'da çığ altında kalarak komaya girmesi nedeniyle Kraliçe Beatrix'in psikolojik olarak çöktüğü biliniyordu.

DEN GELEYİCİ UNS UR

Gözlemcilere göre Beatrix'in bu kadar uzun süre tahtta kalmasının nedenlerinden biri, çoğunluğu Kuzey Afrikalı Müslümanlardan oluşan göçmenleri asimile etmekle uğraşan ve "dünyanın en toleranslı ülkesi" imajından uzaklaşan Hollanda'da dengeleyici bir unsur olarak görülmesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En genç kral tahta oturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN