'Terminatör askerler' için geri sayım

Giriş Tarihi: 1.5.2013

İngiltere'de, 30 yıl içinde görev alması planlanan biyonik askerler, kendi ağırlığının 10 katını kaldıracak, uzun mesafeyi yüksek hızda koşacak, kızıl ötesi çiple gece görecek

İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni bir rapor, İngiltere'nin teknolojinin yardımıyla 30 yıl içinde biyonik askerler yaratmayı planladığını ortaya çıkardı. Belgeye göre geleceğin biyonik askerleri kendi ağırlıklarının onlarca kat fazlasını kaldırabilecek, uzun mesafeleri yüksek hızda koşabilecek, beyinlerine yerleştirilen kızıl ötesi çiplerle geceleri etraflarını görebilecek ve telepati yapabilecekler.

TIPTAN DA FAYDALANILDI

Askerlerin vücut hareketlerini algılayıp daha kolay koşmasını, yük taşımasını ve tırmanmasını sağlayan mikro-bilgisayarları tarif eden raporda, bu bilgisayarların prototiplerinin halihazırda Afganistan'da kullanıldığı da ifade ediliyor. Bilim insanları aynı zamanda askerlerin beyin dalgalarını senkronize edip, anıları depolama ve hatırlama kabiliyetlerini artırmaya çalışıyor. Tıp ve doku mühendisliğinden de faydalanacak olan bilim insanları, askerlerin vücutlarına yaraların daha hızlı kapanmasını ve kaslara ve beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlayacak yapay kan enjekte edecek.

TEHLİKEYİ HİSSEDECEK
İngiltere' deki John Radcliffe Hastanesi'nde geliştirilen bir implant teknolojisi de askeri açıdan büyük potansiyeller barındırıyor. Uzmanlara göre eğer bu teknoloji kullanılırsa, her bir retinasına ışığa duyarlı bin 500 hücre yerleştirilecek olan askerler, yüzlerce kilometre ötedeki uzaktaki tehlikeyi, yaklaşmadan görebilecek. Genetiğiyle oynanmış farelerin kas gücünün yüzde 30 arttığını söyleyen uzmanlar, genetiğiyle oynanmış askerlerin de insan üstü bir güce ve hıza kavuşabileceğini öne sürüyor.

GELECEĞİN ASKERLERİ
SÜPER GÜÇLÜ ASKER

Askerlerin uzuvlarının etrafını saran aşırı hafif robotik iskeletler geliştirildi. Mikro-bilgisayarlar giysinin vücutla uyumlu bir şekilde hareket etmesini, 90 kilonun üzerinde yükle uzun mesafeler kat etmesini sağlayacak. Bilgisayarlara tehlikeleri tespit edecek ya da askerin silahını doğru hedefe yöneltmesine ve tehlike anında çok hızlı koşmasına yardımcı olacak sensörler entegre edilecek.

HÜCRELERİN GÜCÜ
Yapay kan, daha hızlı pıhtılaşmayı ve kanamayı azaltmak için kendini daha hızlı yenileyen kan damarlarının oluşumunu sağlayacak. Kanın özellikleri,
enfeksiyonları geçirecek, kas ve beyne daha fazla oksijen ve besin verecek şekilde ayarlanabilir.

ELEPATİ
ABD'li bilim insanları farelerin beyinlerine yerleştirilen çipler arasında sinyal göndererek telepati kurmalarını sağladı. Eğer askerler savaş alanında birbirlerinin beynini okursa, bu onlara çok büyük bir taktiksel avantaj kazandırır.

CANAVAR GÖZLER
Retina implantları görüş kabiliyetini büyük ölçüde artıracak. Kafatasındaki elektrikli cihazlara bağlanan implantlar, askerin anında teleskop gibi görmesini sağlayacak. Biyonik gözler savaş alanındaki tehlikeleri tarayacak ve tehlike yaklaşmadan askerleri uyaracak.

GELİŞMİŞ DUYULAR
İmplant teknolojisi askerlere kızıl-ötesi gece görüşü gibi gelişmiş duyu kabiliyetleri ve radar cihazlarından yayılan radyo frekanslarının yarattığı manyetik alanları görme kabiliyeti kazandıracak.

ÖLÜMCÜL GENLER
Oynanmış genler farelerde kas gücünü yüzde 30 artırıyor. Askerlerde bu, insan üstü bir güç ve hız anlamına geliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Terminatör askerler' için geri sayım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN